Centralny Instytut Badawczy Inżynierii Mechanicznej w Indiach opracował i zainstalował największe na świecie drzewo fotowoltaiczne. Drzewo słoneczne z obsługą Internetu Rzeczy (IoT) zostało zainstalowane w kolonii mieszkaniowej CSIR-CMERI w Durgapur. Jego moc zainstalowana wynosi ponad 11,5 kWp. Drzewo może wytwarzać od 12 000 do 14 000 kWh czystej energii rocznie. Dane dotyczące wytwarzania energii mogą być monitorowane w czasie rzeczywistym.

Projekt drzewa

Drzewo wykorzystuje łącznie 35 paneli fotowoltaicznych o mocy 330 Wp każdy. Ramiona trzymające panele słoneczne są elastyczne i mogą być dostosowane zgodnie z wymaganiami. Drzewo zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną ekspozycję każdego panelu słonecznego na światło słoneczne, jednocześnie tworząc najmniejszą ilość cienia.

Drzewo fotowoltaiczne, źródło: PIB, Govt of India

Zastosowanie

Zastosowanie drzewa słonecznego może być szczególnie przydatne dla rolników. Drzewo może zostać wykorzystane przy dostarczaniu energii elektrycznej do pomp wodnych o dużej wydajności, traktorów elektrycznych i glebogryzarek.

Jak twierdzi Prof. Harish Hirani, drzewo słoneczne opracowane przez CSIR-CMERI, oprócz tego, że jest największym drzewem słonecznym na świecie, ma pewne konfigurowalne funkcje do zastosowania w różnych miejscach. Drzewa zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić minimalny obszar cienia, co sprawia, że ​​są one potencjalnie przydatne do szerokiego zastosowania w pracach rolniczych.

Każde drzewo słoneczne może pozwolić na uniknięcie od 10 do 12 ton emisji dwutlenku węgla. Koszt takiego drzewa wynosi około 7,5 lakh, czyli 10 268,40 USD.

Dodatkowe funkcje

Drzewo słoneczne z obsługą IoT może również umożliwić całodobowy nadzór CCTV, a także monitorowanie wilgotności, prędkości wiatru, prognozowania opadów i stanu gleby w czasie rzeczywistym.

Ponadto drzewo można podłączyć do zasilanych energią słoneczną kiosków e-Suvidha opracowanych przez CSIR-CMERI w celu uzyskania dostępu w czasie rzeczywistym do zdecydowanej większości rolniczej bazy danych i krajowego rynku rolniczego.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia