Elektrownia o której piszemy to system CSP, czyli elektrownia oparta na koncentratorach słonecznych.

Jej moc to 16,6 MW mocy cieplnej i zbudowana jest z 40 rzędów, po 125 luster w każdym z nich. Łącznie, powierzchnia apertury elektrowni (powierzchnia czynna czyli taka na którą padają promienie słoneczne) to 26 929 m2.  Lustra odbijają światło słoneczne na rurach odbiorczych o łącznej długości 5 km.

Wewnątrz rury czynnik roboczy jest podgrzewany przez skoncentrowane promieniowanie słoneczne. W celu wytworzenia energii elektrycznej czynnik roboczy jest podgrzewany do 330 °C, która w postaci pary trafia na turbiny.

Można również obniżyć temperaturę i wykorzystać pozyskaną energię cieplną dla celów ogrzewania.

Widok na elektrownię z lotu ptaka (Źródło: Aalborg CSP)

Elektrownia pracuje na rzecz miasta Brønderslev (północna Jutlandia, na północy Danii). Na dzień dzisiejszy odpowiedzialna jest za ogrzewanie miasta, ale w przyszłości, w drugiej połowie 2017 roku ma zostać zakończony skojarzony system produkcji energii elektrycznej oparty na obiegu organicznym Rankine’a, a ma być on zasilany biomasą.

Firma Aalborg, wykonawca systemu otrzymał kontrakt na budowę i dostarczenie instalacji solarnej do celów ciepłowniczych miasta Brønderslev w lutym 2016 r. Cała konstrukcja i instalacja systemu CSP trwała tylko sześć miesięcy. System pracuje, jest testowany i sprawdzany od końca 2016 roku, ale dopiero teraz, gdy słońce jest wystarczająco mocne, można w pełni wykorzystać możliwości systemu.

Na razie 16,6 MW mocy cieplnej pozyskanej z energii słonecznej dostarcza ciepło do sieci ciepłowniczej miasta. Jak już pisaliśmy, system ten ma również przyczynić się do produkcji energii. Będzie to możliwe wtedy, gdy zakład oparty na biomasie i obiegu ORC zostanie uruchomiony. Ta kombinacja CSP i cyklu organicznego Rankine’a (ORC) napędzanego biomasą byłaby absolutną nowością. Stworzenie takiego pionierskiego projektu (CSP połączonego z biomasowym zakładem opartym o ORC) jest wspierane przez rządowy program na rzecz rozwoju i demonstracji technologii energetycznych (EUDP).

Z tego tytułu, projekt otrzymał nieodpłatną i bezzwrotną pomoc finansową w postaci subwencji, dzięki czemu rozwiązanie firmy Aalborg ma szansę stać się bardziej konkurencyjne na rynkach eksportowych, takich jak Niemcy, Austria czy Włochy, czyli tam, gdzie jest dobrze rozwinięta  infrastruktura ciepłownicza i istniejąca baza zakładów ORC.

Źródło: SunWindEnergy.com

Redakcja GLOBEnergia