Słoneczny Olsztynek

W środę, 30 maja, w gminie Olsztynek w województwie warmińsko-mazurskim, otwarta została nowoczesna elektrownia słoneczna. Będzie produkować przyjazną dla środowiska energię elektryczną wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około trzech tysięcy gospodarstw domowych, czyli ponad połowy ze wszystkich znajdujących się w gminie.

Ekologiczna inwestycja, o łącznej mocy zainstalowanej 6 MW, powstała w pobliżu miejscowości Mierki. Farma słoneczna powstała w wyniku ogólnopolskiej aukcji dla Odnawialnych Źródeł Energii, która odbyła się półtora roku temu.

Mimo, że jest jedną z większych tego typu instalacji w kraju, to sam proces jej budowy trwał zaledwie 6 miesięcy. Było to możliwe m. in. dzięki otwartemu podejściu gminy do innowacyjnych rozwiązań, czego nowa elektrownia jest najlepszym dowodem.

Elektrownia jest zbudowana z nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, które do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują wyłącznie energię słoneczną. Nie zanieczyszcza powietrza, ani nie emituje w czasie pracy hałasu. Instalacja powstała z dużym udziałem polskich komponentów.

Inwestorem jest firma Chatteris Investments. Farma ostatecznie trafi do właściciela, do duńskiej firmy Nordic Solar, która ma szerokie kompetencje w zarządzaniu instalacjami Odnawialnych Źródeł Energii.

Dobrcz – słoneczny i ekologiczny

Dzień przed uruchomieniem instalacji w okolicy Olsztynka, 29 maja 2018r w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim, również uruchomiona została nowoczesna elektrownia słoneczna. Ich łączna moc – 4 MW wystarczą do zaspokojenia potrzeb około dwóch tysięcy gospodarstw domowych, czyli mniej więcej połowy znajdujących się w gminie domów.

Ekologiczna inwestycja, o łącznej mocy zainstalowanej 4 MW, powstała w pobliżu miejscowości Magdalenka oraz Zalesie. Podobnie, jak farma fotowoltaiczna w okolicy Olsztynka, te w gminie Dobrcz również powstały w wyniku ogólnopolskiej aukcji dla Odnawialnych Źródeł Energii, która odbyła się półtora roku temu. Inwestorem jest również firma Chatteris Investments, która przekaże farmy duńskiej firmie Nordic Solar.

Nordic Solar – pierwsze inwestycje w Polsce

Firma Nordic Solar zaczyna swoje inwestycje właśnie od wspomnianych instalacji: Mierki 6 MWp i Dobrcz 4 MWp. Firma informuje, że sprzedaż energii obowiązuje w oparciu o polski system aukcyjny. Cena na poziomie 0.092 €/kWh obowiazywać będzie przez kolejne 15 lat, a po 2033 roku po cenie rynkowej. Lokalnymi operatorami są Energa Operator S.A. i Enea Operator S.A.

Źródło: Chatteris Investments sp. z o.o. i Nordic Solar

Redakcja GLOBEnergia