Aktualności Aktualności

Duży projekt Tesli – magazyn energii o pojemności 129 MWh

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

magazyn energii

Amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Tesla i francuska firma Neoen rozpoczęły współpracę nad stworzeniem magazynu energii elektrycznej o pojemności 129 MWh. Magazyn energii będzie współpracował z farmą wiatrową zlokalizowaną na południu Australii. Będzie opierał się na bateriach litowo-jonowych.

Pojemność litowo-jonowego akumulatora na poziomie 129 MWh stawia go na pierwszym miejscu na świecie pod względem wielkości.

"Australijskie Skały!" tak o projekcie mówi prezes firmy Tesla Elon Musk. Tak też przedstawił nowy projekt firmy na Twitterze.

Projekt, nad którym Neoen pochyli się wraz z Teslą będzie miał wartość 550 mln dolarów. Jest on wpierany przez rząd Australii Południowej.

Poza skalą, pewnym wyzwaniem jest jeszcze czas, w jakim ma on zostać oddany do użytkowania. Elon Musk zapowiedział na Twitterze, że powstanie od w zaledwie 100 dni od daty podpisania umowy. Jest to duże zobowiązanie, by taki system powstał w zaledwie niecałe trzy miesiące.

Inne inwestycje Tesli pokazują jednak, że firma dobrze pracuje pod presją czasu. W Kalifornii Tesla zakończyła instalację i uruchomienie systemu 80 MWh w ciągu zaledwie 88 dni. Ten projekt jest jednak znacznie większy.

Australijski magazyn energii do współpracy z farmą wiatrową

Magazyn energii o którym piszemy zostanie zainstalowany w pobliżu Jamestown i będzie współpracował z farmą wiatrową Hornsdale. Jego zadaniem jest ustabilizowanie energii elektrycznej, która produkowana na tej farmie wiatrowej oddawana jest do sieci.

Musk uważa akumulator za "podstawę do poprawy efektywności w sieci". Szczytowe zapotrzebowania na energię elektryczną zostaną pokryte właśnie z energii w nim zmagazynowanej. Przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną dla konsumentów.

Prezydent Australii Południowej Jay Weatherill, który potwierdził ofertę, zauważył, że projekt jest kluczowym elementem planu energetycznego rządu.

"Jestem podekscytowany wyborem Neoen i Tesli. Ich doświadczenie i światowe przywództwo w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i energii ze źródeł odnawialnych pomogą Australii Południowej przejąć odpowiedzialność za swoją przyszłość energetyczną", powiedział Weatherill.

"Przechowywanie energii w akumulatorach to przyszłość naszego krajowego rynku energii” dodaje prezydent, który liczy na to, że Australia Południowa będzie wzorem dla innych państw w temacie magazynowania energii.

Współpraca z firmą Neoen

Neoen to francuska firma, która opracowała największą w Europie instalację słoneczną, która powstała w drugiej połowie 2015 roku. To farma w Cestas, we Francji, niedaleko Boreaux. Ma moc 300 MW.

Źródło: pv-magazine