Ostatnie dwa dni przyniosły kilka zmian w zakresie OZE – i nie dotyczy to tylko Polski i decyzji o przesunięciu wejścia w życie istotnych zapisów ustawy o OZE. Ważne decyzje padły również w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Przedwczoraj, czyli 20 grudnia 2015r. ustawodawcy w Stanach Zjednoczonych zakończyli miesięczne obrady zgłaszając projekt ustawy, który pozwoliłby na ulgi podatkowe na inwestycje słoneczne. Ma ona potrwać do 2022r.

Wczoraj, 21 grudnia w Wielkiej Brytanii padły zupełnie odmienne decyzje. Konserwatywny rząd brytyjski rano potwierdził cięcia w taryfach gwarantowanych.
Widać wyraźnie, że te decyzje są skrajne sprzeczne i zapewne takie też będą ich skutki. W Stanach Zjednoczonych, analitycy przewidują, że przemysł i jak i moce zainstalowane w takich systemach będą ciągle i dynamiczne wzrastać. Taki proces ma rozpocząć erę taniej energetyki słonecznej. To jest niezwykle znaczący postęp nie tylko w USA, ale też dobry impuls dla rządów krajów, które planują rozwijać się w kierunku energetyki zrównoważonej i efektywności energetycznej.
W Wielkiej Brytanii skutki będą zapewne odwrotne – w 2019 będzie instalowanych, zdecydowanie mniej instalacji i pracę straci około 19 tysięcy osób. W USA powstanie do 2022roku około 140 tysięcy miejsc pracy.

Nowe myślenie kontra stare myślenie
Decyzje podjęte przez USA i Wielką Brytanię w tym tygodniu wydają się symbolizować dwie przeciwstawne siły. Z jednej strony, stare myślenie przejawia się w decyzjach Wielkiej Brytanii, gdzie celem jest obniżenie rachunków każdego obywatela czy gospodarstwa domowego o kilka funtów, zamiast kontynuować przejście na tę lepszą stronę energetyki i osiągnąć dzięki temu istotne korzyści społeczne, klimatyczne i finansowe również na przyszłość.
Z drugiej strony, Stany Zjednoczone pokazują zupełnie inną drogę rozwoju. Nie można oczywiście stwierdzić, że USA jest tym jedynym i najlepszym przykładem rozwoju OZE ale na ich przykładzie może zobaczyć, że w pewnych ważnych kwestiach różnice polityczne można odłożyć na bok.

Źródło: pv-tech.org