Janusz Piechociński zwrócił się do Unii Europejskiej z propozycją dołączenia do pakietu energetyczno – klimatycznego dwóch dodatkowych celów. Obok aktualnie obowiązującego pakietu „3×20” w skład którego wchodzą: zmniejszenie emisji CO2, wzrost efektywności energetycznej oraz zużycie energii ze źródeł odnawialnych miałyby się znaleźć: reindustrializacja oraz zmniejszenie kosztów energii o 20%.   

O konieczności zmian w gospodarce informowali już przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej, jak również pracownicy NSZZ „Solidarność”, którzy zwracali uwagę, że koszty wdrażania celów pakietu mogą być destruktywne dla polskiej gospodarki. Obecnie obowiązujący pakiet wygasa po roku 2020 i wówczas będą musiały zostać opracowane nowe cele redukcyjne. Aby możliwe było osiągnięcie 20% obniżenie cen energii w Europie, Minister Gospodarki chce postawić na innowacyjność i nowe technologie.

 – To jest kwestia nowych wyzwań, jeśli chodzi o poszanowanie energii. Tutaj mamy jeszcze w dalszym ciągu bardzo wiele do zrobienia. Trzeba zastopować wzrost cen energii – to jest kluczowe – podkreślał szef resortu gospodarki. Poparcia w tej sprawie Piechociński szukał w Wielkiej Brytanii, która mogłaby być dla Polski sojusznikiem m.in. w sprawie gazu łupkowego. Kraj ten jak i jego politycy mają świadomość wagi i wpływów kosztów energii na konkurencyjność, jak i na gospodarkę.

Janusz Piechociński zapowiada, że będzie rozmawiał na temat tych propozycji z komisarzami ds. gospodarczych UE, europarlamentarzystami i ministrami gospodarki poszczególnych krajów UE.
Źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA