Dwa razy tańszy gaz! Podsumowanie pierwszego kwartału na rynku gazu

Pierwsze trzy miesiące bieżącego roku przebiegały pod znakiem niższych cen gazu – spadły nawet o 50%!

Podziel się
- Gaz ziemny jest znacznie tańszy niż w ostatnich latach.
- Największy obrót zanotowano na RTPG (OTF).
- Obrót gazem na rynku był większy niż pod koniec 2023 roku.
Urząd Regulacji Energetyki opublikował informację o obrocie gazem ziemnym i jego przesyle za I kwartał 2024 roku. Komunikat zawiera informacje o sytuacji Towarowej Giełdzie Energii w zakresie gazu ziemnego, a także dane dla transakcji zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC w ramach hurtowego obrotu gazem. Sprzedaż OTC (ang. over-the-counter) odnosi się do handlu gazem ziemnym poza tradycyjnymi giełdami towarowymi. Jest to zdecentralizowany rynek, na którym transakcje są zawierane bezpośrednio między stronami, zazwyczaj z pomocą pośredników, takich jak brokerzy.
Transakcje realizowane w punkcie wirtualnym
Dane na temat sprzedaży OTC (zrealizowanych w punkcie wirtualnym) nie są notowane na żadnej giełdzie – pochodzą z ankiet składanych przez raportujące podmioty. Według nich sprzedaż w punkcie wirtualnym w ramach hurtowego obrotu gazem w styczniu, lutym i marcu bieżącego roku wyniosła 5 991 151 MWh. Średnia cena jednej megawatogodziny energii zawartej w gazie wyniosła 180,41 zł. Rok wcześniej (Q1 2023) gaz w kontraktach OTC kosztował 389,83 zł/MWh – w czasie roku cena spadła więc o około 54%! Średni wolumen ofert sprzedaży OTC był wyższy niż średni wolumen ofert zakupu.
Ceny na giełdzie
Średnie ceny gazu ziemnego w pierwszym kwartale 2024 roku były znacznie niższe niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku. Równocześnie wolumen gazu dostarczonego w ramach kontraktów giełdowych wzrósł w porównaniu do ostatnich miesięcy 2023.
Średnia cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii osiągnęła poziom 263,41 zł/MWh, czyli była o 44,77 zł (15%) niż średnia z miesięcy październik-grudzień 2023, która wyniosła 308,18 zł/MWh. Rok wcześniej – po trzech pierwszych miesiącach 2023 roku średnia cena wynosiła aż 528,15 zł/MWh. Mamy więc spadek rok do roku na poziomie 50%!
Wartość średniej wynika z ceny na Rynku Dnia Następnego (RDNG), Rynku Dnia Bieżącego (RDBG) i na rynku instrumentów terminowych z dostawą gazu ziemnego na giełdzie towarowej i Zorganizowanej Platformie Obrotu (RTPG (OTF)). Nie jest to jednak prosta średnia arytmetyczna, ale średnia ważona wolumenem (ilością) energii. Im więcej gazu sprzedano w ramach kontraktów na poszczególnych rynkach, tym bardziej cena z tych notowań wpływa na średnią. Jakie były więc wolumeny gazu na TGE?
Ile energii sprzedano?
Łącznie na TGE obracano wolumenem 49 618 190 MWh. Największy wolumen dotyczył RTPG (OTF) – aż 86,3% całego obrotu (42 835 660 MWh) miało miejsce właśnie w ramach tego rynku. 11,3% (5 587 498 MWh) znalazło się na RDNG, a pozostałe 2,4% (1 195 032 MWh) na RDBG.
Ceny na poszczególnych rynkach wyniosły:
– RDNG – 149,1 zł/MWh,
– RDBG – 145,59 zł/MWh,
– RTPG (OTF) – 281,61 zł/MWh.

Ceny na rynku dnia następnego i bieżącego są znacznie niższe niż średnia dla TGE, a średnia z RTPG (OTF) odrobinę wyższa niż średnia. Wynika to z faktu, że wolumen na RTPG (OTF) był dużo większy niż na pozostałych rynkach, dlatego w większym stopniu wpłynął na średnią.
Źródło: URE
Polecane
Ile kosztuje instalacja PV na dachu płaskim z magazynem energii na początku 2025 roku?

Ile kosztuje carport fotowoltaiczny z magazynem energii na początku 2025 roku?
