Dwustronne baterie słoneczne (double side solar panels) zbudowane są z ogniw, które zarówno stroną przednią, jak i tylną mogą absorbować energię słoneczną i zmieniać ją na energię elektryczną. Zazwyczaj sprawność konwersji promieniowania słonecznego z przedniej strony takiego ogniwa jest o kilka procent wyższa niż tylnej i sięga 19% (tył ok. 13–15%).
Zastosowanie dwustronnej baterii słonecznej pozwala dodatkowo zagospodarować promieniowanie odbite od podłoża i docierające do tylnej części baterii słonecznej. W zależności od sposobu zastosowania, dwustronne baterie słoneczne pozwalają na zwiększenie uzysku energii przy tej samej mocy nominalnej od 0–50%. W zależności od sposobu wykorzystania – korzyści z tego rozwiązania mogą być spore lub zerowe.
Najlepsze zastosowania
Największe korzyści z zastosowania dwustronnych baterii słonecznych pojawią się, gdy z przyczyn technicznych panele PV będą musiały być ustawione pod kątem 90 stopni do podłoża. W takim przypadku klasyczne jednostronne panele fotowoltaiczne nie będą w stanie zagospodarować znacznej części promieniowania słonecznego, zwłaszcza w okresie letnim, gdy słońce wykonuje bardzo długą pozorną wędrówkę po nieboskłonie. (…)
Po drugie brak jest możliwości, aby cały łańcuch połączonych baterii słonecznych był równomiernie oświetlany zarówno z przodu, jak i z tyłu, co sprawia, że łącząc taki łańcuch do inwertera słabsze (niedoświetlone z tyłu moduły) zniwelują cały dodatkowy uzysk wynikający z dwustronności panelu. Z uwagi na charakter swojej pracy dwustronne baterie słoneczne powinny znacznie efektywniej współpracować z mikroinwerterami niż klasycznymi przetwornicami.
Bogdan Szymański GLOBEnergia
Czytaj całość w GLOBEnergia 3/2013