Dziadzio: To najlepszy czas na rozwój polskich technologii pomp ciepła
Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju, był jednym z uczestników debaty na temat udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla sektora OZE oraz pomp ciepła. Wyraził przekonanie, że powstały w Miękini Hub Naukowo-Technologiczno-Biznesowy przełoży się na praktyczny rozwój technologii pomp ciepła. Dziadzio poinformował ponadto, że obecnie MKiŚ wspiera dwa pilotaże gruntowych pomp ciepła w obszarze geotermii.

Czy Polski przemysł OZE, w szczególności pomp ciepła, może liczyć na wsparcie państwa? Dziadzio stwierdził w odpowiedzi, że to trudne i łatwe pytanie. Podkreślił, że transformacja energetyczna w Polsce postępuje i temu procesowi towarzyszy także modernizacja ciepłownictwa. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) jednym ze szczegółowych celów jest rozwój OZE.
- Bardzo poważnie patrzymy na nawet niewielki 1-procentowy przyrost OZE w zakresie geotermii, biomasy, ale i pomp ciepła. 1-procentowy, dlatego że wyzwanie związane z uzyskaniem udziału OZE na poziomie 23 proc. brutto do 2030 roku w polskiej energetyce, jest również budowane na pompach ciepła. Jest to zagadnienie, na które MKiŚ przeznacza szczególną uwagę – powiedział Dziadzio.
Wskazał, że znaczącym krokiem okazało się powołanie hubu technologicznego w Miękini. Dzięki działaniom resortu i przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) uda się Polsce rozwinąć rodzime technologie pomp ciepła. Wspomniał o dwóch kluczowych elementach. Pierwszy z nich dotyczy listu intencyjnego podpisanego w kwietniu 2021 roku, który obejmuje nie tylko instytucje naukowe, ale także związane z administracją publiczną i finansami (np. NFOŚiGW). List i hub stanowią integrację podmiotów z wszystkich obszarów, które widzą, że rozwój pomp ciepła w Polsce może stanowić element wzrostu wykorzystania energii z OZE.
- To właściwy czas i miejsce na rozwój ciepła poprzez lokalne firmy, który może w istotny sposób wpłynąć na ten rynek – wskazał Dziadzio.
Ministerstwu zależy, aby poprzez utworzenie hubu skupić jak największą liczbę polskich podmiotów, „aby polski produkt polskiego producenta znalazł polskiego odbiorcę”. Taką możliwość zapewnia hub w Miękini. Ośrodek jest miejscem, gdzie pompy ciepła powinny być opracowywane, testowane i wdrażane. Hub jest także miejscem edukacyjnym, gdzie istnieje przestrzeń do rozwiązywania problemów technicznych na rynku pomp ciepła, oraz zapleczem badawczym, skupiającym naukowców z AGH.
Dziadzio wskazał wśród ważnych elementów rozwoju hubu na lokalną inicjatywę burmistrza miasta Krzeszowice, który jest skłonny oddać grunty pod przyszłe inwestycje na terenie gminy.

Gruntowe pompy ciepła w geotermii - MKiŚ przygotowuje dwa pilotaże
MKiŚ działa także w zakresie geotermii płytkiej, w ramach której mogą być implementowane gruntowe pompy ciepła. Podczas Trendów Energetycznych 2021 Dziadzio poinformował, że obecnie resort przygotowuje dwa projekty dotyczące pilotaży wykorzystania gruntowych pomp ciepła w uzdrowiskach – w Rabce i Krynicy.
- Chcemy przeprowadzić pilotaż wykorzystania gruntowych pomp ciepła, tych otworowych, w strefach, które są wrażliwe z punktu widzenia środowiska naturalnego i występujących wód mineralnych, bardzo płytko zakumulowanych. Chcemy, by dwa elementy mogły ze sobą funkcjonować – czyli możliwość eksploatacji wód mineralnych, ale i wód słodkich, z równoczesnym wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła – powiedział Dziadzio.
Przygotowywany jest obecnie plan działań w ramach pilotaży. Muszą być zbadane możliwości rozwoju oraz potencjał bezpiecznego dla środowiska i ludzi rozwoju technologii. Projekty będą finansowane ze środków przeznaczanych na rozwój geotermii w Polsce.