Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września, która ma na celu wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez auta poruszające się po miastach. W dniu bez samochodu, kierowcy są motywowani do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę i zamiany środka transportu na rower lub komunikacji miejskiej, która tego dnia w wielu miejscach jest bezpłatna.

Darmowa komunikacja miejska

W wielu polskich miastach z okazji Dnia bez Samochodu można skorzystać z darmowej komunikacji. Często warunkiem, by z niej skorzystać jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego.

W Polsce jest ponad 100 miast, w których można skorzystać tego dnia z darmowej komunikacji miejskiej, w tym między innymi w Krakowie, Warszawie, Radomiu, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim itd.

Nextbike – pierwsza godzina za darmo

Do akcji Dzień Bez Samochodu przyłączył się operator systemów rowerowych Nextbike Polska, który w tym dniu przedłuży czas darmowej jazdy do godziny zegarowej.

W Dniu bez Samochodu, za darmo przez pierwszą godzinę będzie można jeździć na rowerach Nextbike w Białymstoku, Chorzowie, Ciechanowie, Częstochowie, Grodzisku Mazowieckim, Kaliszu, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Koninie, Koszalinie, Lublinie, Otwocku, Piasecznie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Pruszkowie, Pszczynie i Goczałkowicach Zdroju, Siemianowicach Śląskich, Tarnowie, Tychach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Żarkach, Myszkowie oraz Żyrardowie.

Darmowe koleje

Oprócz komunikacji miejskiej, w akcję włączyły się również niektóre Koleje. 22.09.2020 roku, pasażerowie pojadą za darmo między innymi Kolejami Mazowieckimi, Kolejami Wielkopolskimi, Polregio, czy też Szybką Koleją Miejską w Warszawie.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dzień bez samochodu organizowany jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w którego ramach w miastach zorganizowano wiele różnych atrakcji. Przykładowo, w Krakowie od 16.09 do 22.09 odbyły się takie akcje jak wirtualna wizyta w zajezdni autobusowej, kontrola emisji spalin w pojazdach, działania promujące transport rowerowy i wiele innych.

Historia Dnia Bez Samochodu

W Polsce Dzień bez Samochodu w obchodzony jest od 2004 roku. Jego geneza sięga jednak 1973 roku, kiedy nastąpił kryzys naftowy. W październiku w 1994 roku inicjatywa została wcielona w życie w przemówieniu inauguracyjnym Erica Brittona na Międzynarodowej Konferencji Dostępności Miast w hiszpańskim Toledo. Pierwsza narodowa kampania odbyła się Wielkiej Brytanii w 1997 roku, a rok później za jej przykładem poszła Francja.W 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej wydarzenie zostało ustanowione, jako Ogólnoeuropejski Dzień bez Samochodu.

Redakcja GLOBEnergia