Dziś rusza nabór wniosków do dofinansowanie instalacji OZE na wsi
W połowie stycznia rząd przedstawił założenia zapowiadanego programu dotacyjnego dla inwestorów OZE na wsi. Beneficjentem programu mogą zostać rolnicy i spółdzielnie energetyczne. Dziś rusza pierwszy nabór wniosków.

Podziel się
Dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rusza z naborem wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Energia Dla Wsi, który potrwa do 15 grudnia 2023 r. Łączny budżet programu to 1 mld zł.
Rząd przewidział wsparcie dla biogazowni, elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych oraz elektrowni wodnych. Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne dopiero powstające i te już istniejące – oraz ich członkowie.
W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Szczegóły dofinansowania opisywaliśmy TUTAJ.
Czy chętni zdążą z wnioskiem?
Pojawiły się pytania o to, czy termin pierwszego naboru jest wystarczający, aby przygotować dokumentację i złożyć wniosek. Do pytań odniósł się na Twitterze Michał Wójcik, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Należy pamiętać, że okres kwalifikowalności kosztów został wyznaczony od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2030 r.
Rząd stawia na biogaz
Przedstawiciele MRiRW oraz MKiŚ podkreślali, że w szczególności liczą na rozwój biogazu w Polsce. Te źródło OZE nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne, ale pomoże wykorzystać zasoby substratów dostępnych na wsi. Polska może produkować nawet 8 mld m sześciennych biometanu rocznie, co pozwoliłoby pokryć blisko 50 proc. zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. Obecnie sektor biogazowy jest wspierany poprzez system aukcyjny, system stałych taryf gwarantowanych (feed-in-tariff, FIT) oraz system dopłat do ceny rynkowej (feed-in premium, FIP). Dalszy rozwój umożliwi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 17 września 2021 r. oraz przygotowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UC99) - informował jeden z wiceministrów MKiŚ.
Źródło: gov.pl, Twitter