Firma o nazwie Monet Technologies ma powstać do marca 2019 roku. Monet uruchomi swoje usługi mobilne w Japonii, zanim skupi się na przyszłej ekspansji na rynku globalnym.

e-Palette po 2025 roku.

W pierwszej fazie, Monet planuje wprowadzić usługi jedynie w dla japońskich agencji publicznych i firm prywatnych. Usługi te obejmują transport na żądanie i przewozy korporacyjne. Do drugiej połowy lat 20-tych, wspólne przedsiębiorstwo wdroży usługę mobilności na żądanie, która będzie korzystać z samojezdnego pojazdu elektrycznego w kształcie pudełka e-Palette przeznaczonego do bardzo zróżnicowanych zadań. Obejmują one dostawy posiłków, gdzie żywność przygotowywana jest wewnątrz pojazdu, przewozy szpitalne, które mogą przeprowadzać badania lekarskie na pokładzie i mobilne biura.

Toyota wprowadziła na rynek plany tzw. E-Palette na początku tego roku i opisała tę koncepcję jako „w pełni zautomatyzowany pojazd elektryczny z akumulatorem nowej generacji”, który można dostosować i skalować pod kątem różnych usług.

toyota

Udział SoftBanku wyniesie 50,25 procent, a Toyoty 49,25 procent. Wartość nowego przedsiębiorstwa oszacowano na 2 mld jenów (17,5 mln USD), a z czasem kwota ta ma wzrosnąć do 10 mld jenów – ogłosili przedstawiciele koncernów podczas konferencji w Tokio. Dyrektor i SoftBank – Junichi Miyakawa, będzie prezesem i dyrektorem generalnym nowego joint venture.

Wyścig po autonomiczny pojazd.

Obie firmy zainwestowały już w duże firmy oferujące samochody rajdowe: Toyota zainwestowała w Uber i Grab, podczas gdy SoftBank wspiera zarówno firmy, jak i chińskie Didi Chuxing. Producenci samochodów na całym świecie robią wielomiliardowe inwestycje i tworzą dalekosiężne plany rozwijania autonomicznych pojazdów. Wiadomość o współpracy Toyoty i SoftBanku pojawiła się po tym, jak rywal Toyoty – Honda, ogłosił, że bierze udział w spółce zależnej General Motors. Ich współpraca obejmuje budowę autonomicznego pojazdu. Honda zainwestuje w projekt 2,75 miliarda dolarów w ciągu następnych 12 lat. Wielu analityków uważa, że ​​powszechne wprowadzanie samojezdnych samochodów rozpocznie się w 2021 lub 2022 roku.

Źródła: pb.pl, cnbc.com

Redakcja GLOBEnergia