27 lutego, na Arenie MiastOZE zaprezentowano pompę ciepła Ecodan QUHZ oraz centralę rekuperacyjną Lossnay VL. Przedstawiamy więcej informacji na temat tych urządzeń!

Pompa ciepła Ecodan QUHZ oraz centrala rekuperacyjna Lossnay VL

Pompa ciepła

Nowa pompa ciepła Ecodan QUHZ jest odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu i światowe trendy związane z ochroną środowiska. Jest rozwiązaniem, które pracuje na najbardziej ekologicznym czynniku chłodniczym, czyli CO2 (R744).

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Ecodan QUHZ

Ecodan QUHZ to pompa ciepła o mocy 4,5 kW, która spełnia wymagania programu Czyste Powietrze. To pompa wysokotemperaturowa, która przy temperaturze -15 st. C na zewnątrz produkuje wodę o temperaturze 60 st. C. W związku z tym nadaje się do instalacji grzejnikowych. Oprócz tego, pompa może pracować z odbiornikami niskotemperaturowymi, na przykład ogrzewaniem podłogowym, więc idealnie nadaje się do nowo budowanych domów wg WT2021.

Pompa ciepła QUHZ jest połączona w układzie zamkniętym z jednostką wewnętrzną wyposażoną w 200l zbiornik ciepła. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych zasobników c.w.u., magazynowana w nim woda nie jest transportowana bezpośrednio do ujęć. w zbiorniku magazynowane jest ciepło służące do przepływowego podgrzewania wody wodociągowej za pomocą dodatkowego zintegrowanego wymiennika płytowego.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Ecodan QUHZ

Urządzenie jest wykonane w technologii monoblok, więc nie potrzebuje specjalistycznych narzędzi do montażu i uruchomienia. Ponieważ Ecodan QUHZ nie zawiera czynników f-gazowych, tylko CO2 – nie wymaga zgłaszania do CRO.

Agregat waży jedynie 57 kg, więc nadaje się także do mieszkań w kamienicach bądź też domów wielorodzinnych.

Centrala rekuperacyjna

Nowa centrala rekuperacyjna Lossnay VL dostępna jest w trzech wielkościach: VL-250 , VL-350 , VL – 500, czyli od 250 m3/h do 500 m3.h. Urządzenie zapewnia pionowy wyrzut powietrza. Spręż dyspozycyjny dla VL-250 wynosi 150Pa, a dla pozostałych wielkości 200Pa. Centrala należy do urządzeń o niskim poborze energii, w klasie energetycznej A+. Charakteryzuje się wysoką efektywnością odzysku temperaturowego do 90 % przy 75% przepływu maksymalnego. Jest także urządzeniem bardzo cichym, o poziomie głośności do 29 dB. W standardzie dostępne są filtry G3 z możliwością zastosowania filtrów PM2.5. Zakres pracy urządzenia mieści się w temperature od -20*C do +45*C.

Centrala rekuperacyjna Lossnay VL 350

Istnieje możliwość sterowania urządzeniem przez Wi-Fi, integracja z pompami ciepła i klimatyzacją w jednej aplikacji oraz podłączenia do BMS lub smart house. Oprócz tego możliwa jest współpraca z wyciągami z sanitariatów lub okapem kuchennym, a także z czujnikiem CO2. Wymiennik jest zabezpieczony przed zamarznięciem. O zabrudzeniu filtra przypomina alarm. Centrala dysponuje także funkcją schładzania pomieszczeń w nocy.

Urządzenia przyjazne dla środowiska!

Obydwa urządzenia charakteryzuje wysoki poziom przyjazności dla środowiska oraz funkcjonalności, dzięki czemu są łatwe w obsłudze i nieinwazyjne.

Jak zapowiadają przedstawiciele Mitsubishi Electric, pompa ciepła Ecodan QUHZ dostępna będzie na polskim rynku od kwietnia, a centrala Lossnay VL na przełomie sierpnia i września

Redakcja GLOBEnergia