Edukacja to klucz dobrze wykonanych instalacji

Zdjęcie autora: Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych

Polski producent systemów mocowań modułów fotowoltaicznych

montaz_fotowoltaika

Konkurs na Instalatora Roku 2018, 5 szkoleń stacjonarnych i jeden webinar… Pierwszy kwartał się jeszcze nie skończył, a zrealizowanych działań Akademii Corab coraz więcej. Polski producent systemów fotowoltaicznych jeszcze większy nacisk położył na aspekt edukacyjny.

Instalator Roku 2018 na Enex

Najhuczniejszym wydarzeniem w ramach Akademii był organizowany po raz drugi Instalator Roku 2018. Współorganizatorem było SBF Polska PV, zaś Partnerami marki SolarEdge, Q.Cells i Jean Mueller Polska. 8 najlepszych firm instalatorskich przystąpiło do rywalizacji podczas Targach Enex w Kielcach. W pierwszym etapie drużyny rywalizowały w 4 rundach po 2 firmy:

  • SOLAR HOUSE vs Heliospower (zwycięstwo SOLAR HOUSE)
  • PV System vs GlobalSun (zwycięstwo PV System)
  • Eco-Energy vs PV Instalator Polska Grupa PVGE (zwycięstwo Eco-Energy)
  • SunSol vs EnerSolar (zwycięstwo SunSol)

Instalacyjne zmagania obserwuje Bogdan Szymański (Prezes SBF POLSKA VPV). Fot. GLOBEnergia

Najlepszą firmą montażową na tym etapie okazała się firma SunSol. Jako piąta drużyna tzw. Lucky Loser do finału dostał się również PV Instalator Polska Grupa PVGE. Rozgrywka finałowa wymagała nie tylko wiedzy i precyzji, ale również opanowanie. Silne emocje objawiały się m.in. drżeniem rąk, co nie ułatwiało zadań elektrycznych. Na podium na trzecim miejscu stanęła firma PV System z miejscowości Świlcza, na drugim Eco-Energy z Ostrowa Wielkopolskiego, a Instalatorem Roku 2018 został Solar House z miejscowości Jaślany.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursu, wraz z organizatorami i komisją konkursową. Fot. GLOBEnergia

„Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników. Wbrew pozorom nie jest to łatwe stanąć przed publicznością i montować instalację na czas. Świadomość, że obserwuje Cię komisja, która wypunktuje Twoje błędy nie ułatwia zadania.”- mówi Paweł Wiktorowicz, członek Komisji reprezentujący Corab.

Instalacyjna arena (Fot. GLOBEnergia)

Liczy się jakość komponentów i wykonania

Polski producent systemów fotowoltaicznych Corab postanowił wyodrębnić Akademię Corab, która skupia wszystkie działania o charakterze edukacyjnym. Nie tylko zwiększyła się ilość organizowanych szkoleń i ich charakter. W lutym odbyło się pierwsze darmowe szkolenie prowadzone przez internet, na którym omawiane były nowe funkcje programu Corab ON-Line do kompletacji instalacji PV. Kolejne tym razem na temat monitoringu SolarEdge zaplanowane jest na 10-go kwietnia.

Odbyła się także pierwsza tura szkoleń z technologii SolarEdge na poziomie podstawowym i dwudniowych warsztatów dla zaawansowanych. Formuła warsztatów pozwoliła na poszerzenie agendy o wiedzę z modułów fotowoltaicznych oraz zabezpieczeń. Tematy konstrukcji i SolarEdge prezentowane są również w bardziej praktycznej formie.

Niebawem ruszają również szkolenia podstawowe z konstrukcji, zabezpieczeń i falowników. Będą to spotkania jednodniowe i bezpłatne organizowane w wraz z Partnerami. Corab zamierza również kontynuować idee filmików instruktażowych publikowanych w mediach społecznościowych.

Zobacz również