Z tej okazji, zorganizowano prestiżowy ranking, w którym zaprezentowano najlepsze systemy magazynowania energii. Oficjalne wyróżnienia odbędą się podczas targów, jednak my już dzisiaj prezentujemy zwycięskie firmy i ich produkty.

O tym, że systemy magazynowania energii są przyszłością rozwoju energetyki odnawialnej zdaje sobie sprawę coraz więcej inwestorów. To przez coraz większy popyt na takie rozwiązania stają się one coraz bardziej dostępne cenowo. Biorąc pod uwagę europejski rynek, systemy pamięci masowej wyposażone w akumulatory litowo-jonowe w drugiej połowie 2016 roku były o 15% tańsze, niż jeszcze w 2015 roku.

Popyt determinuje producentów do innowacyjnych rozwiązań. Dzięki innowacjom stają się one coraz bardziej wydajne i niezawodne.

Oto lista finalistów projektu EES AWARD 2017 – Systemy magazynowania energii

  • BYD Co. Ltd (Chiny): system magazynowania na dużą skalę o pojemności 1.2MVA / 1.2MWh, Wyróżniony produkt to system akumulatorów o pojemności rzędu megawatów. Umożliwiają różne usługi zarządzania siecią. Jest to ważny element integracji energii odnawialnej w sieci.
  • BYD Co. Ltd (Chiny): B-Box HV to innowacyjny system składający się z akumulatorów litowo-jonowych o modułowej konstrukcji i zoptymalizowanych interfejsach. Jest to produkt gwarantujący elastyczność i bezpieczeństwo pracy. B-Box HV może być używany zarówno w domowych, jak i komercyjnych systemach magazynowania energii.

akumulator, magazyn , systemy magazynowania energii

BYD B-Box HV (Źródło: BYD.com)

  • Energy Depot Deutschland GmbH (Niemcy): System magazynowania energii CENTURIO łączy trójfazowy falownik i moduły akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 4,1 kWh każda. System może być wykorzystane jako awaryjne zasilanie. Maksymalna pojemność to 32,8 kWh.

magazyn energii, akumulator, systemy magazynowania energii

System magazynowania energii firmy Energy Depot CENTURIO (Źródło: Energy Depot)

  • IRIS Energy GmbH (Niemcy): Modułowy system magazynowania energii IRIS Energy to trójfazowy system przechowywania energii oparty o akumulatory litowo-jonowe. Jest odpowiedni do zastosowań komercyjnych. Objęty jest 15-letnią gwarancją.
  • KOSTAL Industrie Elektrik GmbH (Niemcy): PLENTICORE plus to falownik trójfazowy. Jest to rozwiązanie do zastosowania m. in w inteligentnych domach. Trzy wejścia umożliwiają podłączenie nawet trzech systemów fotowoltaicznych. Jest również wyposażony w algorytmy samouczenia się i eliminowania szkodliwego wpływu zacienienia.
  • LG Chem (Korea): Samodzielny konfigurowalny moduł akumulatora (SBM) jest modułem wyposażonym w akumulator litowy. Umożliwia zoptymalizowany trasfer energii między poszczególnymi modułami akumulatora. Moduł jest zaprojektowany jako funkcjonalny komponent dla szerokiej gamy zastosowań lub do zastosowania w integratorach systemów.
  • NIDEC ASI (Włochy): System magazynowania energii akumulatorowej firmy NIDEC to system przechowywania oparty również o akumulator litowo-jonowy. Jest przeznaczony do przeznaczony do dużych instalacji o mocy do 200 MWh oraz do zarządzania siecią.

Co nowego w technologii?

Znaczna większość zgłoszonych do konkursu projektów opiera się na technologii litowo-jonowej.

W ostatnim czasie zauważalny jest znaczny wzrost pojemności i trwałości oferowanych produktów. Kolejnym gorącym tematem są łatwe do zainstalowania modułowe systemy magazynowania. Samodzielne konfigurowanie systemów akumulatorów ułatwia projektowanie i instalację oraz minimalizuje liczbę słabych punktów systemów.

W celu zwiększenia funkcjonalności, istnieje tendencja do standaryzacji interfejsów i systemów przechowywania danych. Wśród tegorocznych laureatów, ważną rolę odgrywa jakość i bezpieczeństwo, a celem jest opracowanie systemu, który może być bezpiecznie stosowane przez dłuższy czas, przy jednocześnie niskich kosztach inwestycyjnych.

Pozycję na rynku zyskują również duże, przemysłowe systemy magazynowania energii. Takie rozwiązania wspierają sieć poprzez dostarczanie mocy równoważącej i stabilizującej częstotliwość i napięcie. Są wykorzystywane jako zasilanie awaryjne lub jako elementy mikrosieci, współpracujące z instalacjami fotowoltaicznymi i turbinami wiatrowymi.

Systemy akumulatorów ołowiowych również są zoptymalizowane do pracy poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej. Również w tym przypadku istnieje tendencja do modułowości i zmniejszenia kosztów instalacji i eksploatacji.

W powyższym artykule piszemy o najlepszych systemach magazynowania energii – zarówno tych domowych jak i komercyjnych. Najlepsze nie oznacza najpopularniejsze. W kwietniowym wydaniu miesięcznika GLOBEnergia Plus opisywaliśmy najpopularniejsze systemy magazynowania energii. Według researchu przeprowadzonego przez redakcję wynika, że wśród najpopularniejszych obecnie producentów systemów magazynowania energii można wymienić: Axitec, Pylontech, Mercedes Benz, Kostal, Tesla, LG Chem, Fronius oraz Samsung.

Źródło: EES-europe.com/Solarserver.com

Redakcja GLOBEnergia