COP pompy ciepła to współczynnik, który mówi nam, jak wiele ciepła jesteśmy w stanie uzyskać z jednostki energii, którą zużyje sprężarka pompy.

W klasycznych zastosowaniach utrzymuje się on w granicach czwórki. Oznacza to, że każda zużyta przez nasze urządzenie kilowatogodzina prądu da cztery kilowatogodziny ciepła w zamian.

Istnieją jednak pompy, których COP potrafi być znacznie wyższy. Przykładem takiego zastosowania są pompy Ecocute, sprzedawane przez japońską firmę Mayekawa. Wśród swoich produktów ma ona pompy o COP równym… aż 8.0 (wersja woda/woda).

Konstrukcje te wykorzystują dwutlenek węgla jako czynnik roboczy. Dzięki pracy z gazem w parametrach nadkrytycznych, możemy osiągać bardzo duże spręże (co powoduje znacznie wyższe koszty instalacji), jednocześnie utrzymując go w stanie gazowym. Choć teoretycznie powinno to pozwolić na uzyskanie dużych ilości ciepła niskim wydatkiem energetycznym, praktyczna wersja tego rozwiązania nie jest już tak wspaniała. Jednostki tego typu to układy znacznej mocy i nie nadają się do domowego zastosowania. Ze względu na parametry czynnika roboczego, swoją maksymalną efektywność uzyskuje pracując na temperaturach rzędu 90 stopni Celcjusza (górne źródło) i 30 stopni (dolne). W takich warunkach moc cieplna wyniesie… 100kW. Według producenta, zastosowanie tego produktu jest czysto przemysłowe – jedynie w miejscach, gdzie istnieje naprawdę duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Znalezione obrazy dla zapytania ecocute

Tymczasem wersja powietrze/woda oparta na dwutlenku węgla pozwoli nam uzyskać COP rzędu 4.2. To również wysoka wartość (standardowe pompy ciepła tego typu zazwyczaj nie przekraczają czwórki), jednak tutaj przyrost efektywności nie jest już aż tak widoczny, jak w przypadku opcji woda/woda. Na swojej stronie producent chwali się, że to najsilniejsza na świecie instalacja tego typu – jej moc grzewcza to 80kW. Jest zalecana do ogrzewania dużych jednostek – szpitali, hoteli, restauracji itd.

Warto zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny takich urządzeń – dwutlenek węgla jest znacznie mniej szkodliwy niż fluorowcopochodne węglowodorów, zazwyczaj wykorzystywane w obiegach tradycyjnych pomp ciepła. Jednocześnie pompy tego typu mają niewielkie gabaryty – dla wersji 80kW wystarczy nam 2,4 metra kwadratowego powieszchnii.

źródło : mayekawa.com