Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna powstaje w Egipcie

Od jakiegoś czasu kraje Bliskiego Wschodu inwestują setki milionów w odnawialne źródła energii. W ten sposób zamierzają one ulokować pieniądze w technologii, która zapewni przedłużenie ich światowej, energetycznej dominacji. Jednym z monumentalnych projektów w tym planie jest utworzenie kompleksu elektrowni fotowoltaicznych, które pobiją światowy rekord pod względem szczytowej mocy. Egipt jest w trakcie stawianie Benban complex. Zespół elektrowni ma osiągnąć aż 1,8 gigawata mocy.

Inwestycja zrzuci z podium obecnego lidera – chińską elektrownię fotowoltaiczną w Zhongwei. Obiekt ten rozciąga się na powierzchni 43 kilometrów kwadratowych, a jego moc to 1547 MW.

Budowa gigantycznej elektrowni pochłonie aż 2,8 miliarda dolarów. Według założeń, ma ona zapewnić prąd elektryczny dla miliona odbiorców.

W ten sposób Egipt realizuje ambitny plan transformacji energetycznej. Zakłada on, że do 2025 roku kraj ten będzie zasilany aż w 42% przez OZE. Biorąc pod uwagę, że w obecnym miksie ponad 90% stanowią elektrownie na węgiel, łatwo zauważyć, jak duże stoi przed nimi wyzwanie.

Znalezione obrazy dla zapytania egypt

Jednocześnie Egipt stara się robić wszystko co możliwe, by przyciągnąć inwestorów z branży energii odnawialnej. Niedawno prezydent tego kraju, Abdel Fattah Sisi uczestniczył w otwarciu kilku dużych projektów z sektora odnawialnej energetyki. Wśród nich były m.in. elektrownie wiatrowe w Zatoce Sueskiej oraz instalacje offshore na morzu czerwonym. Ich utworzenie pochłonęło 650 milionów dolarów, dostarczając do egipskiego miksu energetycznego ponad pół gigawata dodatkowej mocy.

Benban complex ma zostać ukończony już w następnym roku. Tak duża instalacja stworzy miejsca pracy dla 4000 osób – międzynarodowego zespołu, kontrolującego budowę, a następnie pracę całego kompleksu.

Co ciekawe, w transformacji Egiptu weźmie udział też energetyka jądrowa. Kilka tygodni temu państwo to doszło w tej kwestii do porozumienia z Rosją, która pomoże zarówno ją wybudować, jak i pokryje część kosztów.

Źródło: xinhuanet.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia