Eko-światełka na Boże Narodzenie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

brukselka

W londyńskim Southbank w tym tygodniu, zespół naukowców i inżynierów 'The Big Bang UK Young Scientists and Engineers Fair’ postawił pierwszą na świecie choinkę, do zasilania której użyto brukselek.

Bateria zasilająca, składa się z pięciu ogniw, z których każde jest „podłączone” do dwustu roślin. W efekcie produkowane są 63 V wystarczające do oświetlenia choinki o wysokości ok. 2.5 metra.

Moc od ok. 1000 brukselek uzyskiwana jest przez podłączenie do główki kapusty dwóch elektrod. Między elektrodami dochodzi do reakcji chemicznych, a w efekcie do generowania prądu. Jest on gromadzony w akumulatorach i wykorzystywany do zasilania diod na świątecznym drzewku. Naukowcy Big Bang monitorują napięcie na osobnym ekranie, który pokazuje, ile energii w danej chwili jest produkowane.

 

Jest to przede wszystkim akcja skierowana w stronę dzieci. A dlaczego wykorzystano akurat bruselki? Angielskie dzieci chcą, aby tradycja ich jedzenia w święta zanikła, ponieważ to warzywo nie jest lubiane. Co więcej, jest to też dobry sposób na zaciekawienie młodych ludzi technologią i nauką, a także zachęca ich do szukania różnych sposobów na wyjątkowe święta. Przecież są one tylko raz w roku.


Anna Będkowska
Źródło: http://www.greenwisebusiness.co.uk