Jak ocenia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, za kilka lat kolej ma być już główną gałęzią transportu zbiorowego, do czego przyczyni się szereg realizowanych inwestycji. Jedną z nich mają być modernizacje i budowa nowych dworców wykorzystujących OZE. Polskie dworce mają stać się ekologiczne i energooszczędne. Część z nich ma zostać wyposażona w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz systemy odzyskiwania wody deszczowej do spłukiwania toalet.

Rozwój polskiej kolei

Polska kolej zmienia się z dnia na dzień. Minister Infrastruktury zakłada, że w ciągu najbliższych lat kolej będzie główną gałęzią transportu zbiorowego. Z danych UTK wynika, że w całym 2018 roku wszyscy przewoźnicy kolejowi obsłużyli w sumie 310,3 milionów pasażerów. To 6,7 mln więcej niż w 2017 roku. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku lat. W związku z tym, by polepszyć standardy, sami przewoźnicy decydują się na kolejne inwestycje.

pkp

fot. PKP SA

Ważnym elementem zmian na kolei jest opiewający na 1,4 mld zł Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. W jego ramach zostanie zmodernizowanych 188 dworców kolejowych w całym kraju.

Pojawi się także 40 nowych dworców systemowych, wykorzystujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy odzyskiwania wody deszczowej do spłukiwania toalet.

Czterdzieści nowych, innowacyjnych dworców systemowych wykorzystujących nowe techniki. Od paneli fotowoltaicznych, przez pompy ciepła, przez białą szarą wodę i odzyskiwanie wody deszczowej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Wcześniej PKP SA planowało budowę 20 dworców systemowych wykorzystujących OZE, zatem liczba została podwojona.

Inne inwestycje

Inne podejmowane inwestycje to między innymi nowy tabor, rozbudowy sieci połączeń kolejowych w Polsce, a także modernizacja ok. 9 tys. kilometrów torów kolejowych. Cały Krajowy Program Kolejowy opiewa na ponad 70 mld zł. PKP przewiduje, że już niedługo będziemy jeździli z prędkością do 250 km/h!

Być może już w najbliższej przyszłości, po wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań i wielu modernizacji, polskie koleje staną się lepsze, bardziej ekologiczne i energooszczędne!

źródło: newseria

Redakcja GLOBEnergia