Ekologiczne Województwo – UWAGA na kolejny nieistniejący program dotacyjny

Pamiętacie program Czysty Powiat i robota, który oferował rzekome dotacje na fotowoltaikę? Przyszedł czas na nowy “system wsparcia”. Ekologiczne Województwo to kolejny nieistniejący program, w którym administratorem danych jest firma zarejestrowana na Ukrainie. Robot z “programu” zadzwonił również do naszej Redakcji.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Ekologiczne Województwo to “program dotacyjny”, który ma na celu popularyzację alternatywnych źródeł pozyskiwania energii i oferuje rzekome wsparcie w wysokości do 15 tys. zł. Projekt dedykowany jest dla mieszkańców poszczególnych województw na obszarze całej Polski. W rzeczywistości, jest to akcja prowadzona przez to samo Call Center co program Czysty Powiat, którego celem jest pozyskanie leadów sprzedażowych. W ramach akcji, konsultantka - robot dzwoni do potencjalnych inwestorów i zadaje pytania dotyczące możliwości zamontowania fotowoltaiki. Z robotem rozmawiał również jeden z naszych redaktorów.

Ekologiczne Województwo - strona internetowa

Strona “programu” Ekologiczne Województwo to bardzo prosta strona internetowa, na której znajdują się jedynie trzy zakładki - Aktualności, Złóż wniosek i Kontakt. Można na niej znaleźć informacje o możliwości otrzymania dofinansowania na fotowoltaikę do 50% kosztów - maksymalnie 15 tys. zł, formularz zgłoszeniowy oraz kilka newsów. Jak czytamy na stronie, Program Ekologiczne Województwo zakłada wsparcie dla instalacji o mocy większej niż 1000 000 kW w całej Polsce. 

Informacje dotyczące programu są bardzo podobne do tych w programie Czyste Powietrze i Mój Prąd. Warunki uzyskania dofinansowania są praktycznie identyczne jak te na stronie Czystego Powiatu. Według warunków przystąpienia do programu, możesz skorzystać z dofinansowania jeśli:

  • Jesteś właścicielem/ współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
  • Planujesz wymianę dotychczasowego źródła ciepła i nie posiadasz instalacji fotowoltaicznej w budynku, w którym planujesz instalację.
  • Złożysz pełną dokumentację w określonym terminie naboru wniosków do programu "Ekologiczne województwo".

Jak czytamy na stronie internetowej programu, dotacja nie jest przyznawana względem wykazanych dochodów. O przyjęciu i rozpatrzeniu wniosku decyduje kolejność oraz termin naboru wniosków. Co ciekawe, program Ekologiczne Województwo, podobnie jak Czysty Powiat, wykorzystuje nieoficjalny znak Unii Europejskiej.

Jak skorzystać z “dotacji”?

Aby skorzystać z “dotacji” wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a więc zostawić swoje dane kontaktowe. Tak samo jak w przypadku Czystego Powiatu, to właśnie jest prawdopodobnie główny cel uruchomienia strony internetowej oferującej dotację na fotowoltaikę - pozyskanie leadów sprzedażowych, a następnie odsprzedanie ich firmom faktycznie zajmujących się fotowoltaiką.

Wchodząc w politykę prywatności zostajemy przekierowani na stronę Call Center, która “od dekady wspiera przedsiębiorców z kraju i zagranicy w prowadzeniu firm. Wzorując się na najlepszych przykładach, nieustannie rozwija zakres swoich usług”. Z polityki prywatności dowiadujemy się, że firma zarejestrowana jest w Zaporożu na Ukrainie. 

Przekazywanie danych

Z polityki prywatności dowiadujemy się też, że firma zbiera takie dane osobowe jak:

  • Podstawowe dane identyfikacyjne, w szczególności: imię i nazwisko;
  • Podstawowe dane kontaktowe, w szczególności: adres zamieszkania/korespondencyjny, adres siedziby, numer telefonu;
  • Elektroniczne dane identyfikacyjne, w szczególności: adres e-mail;
  • Dane identyfikacyjne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, w szczególności: nazwa firmy, NIP, REGON;
  • Dane do rozliczeń, w szczególności: numer rachunku bankowego.

Zebrane dane może przekazać podmiotom obsługującym systemy oraz urządzenia teleinformatyczne, świadczącym pomoc prawną, podatkową, rachunkową na zlecenie Spółki, pracownikom działu kadr, działu finansowego, działu HR, podmiotom prowadzącym działalność pocztową bądź kurierską, współpracującym z firmą przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych, prawnych, Instytucjom finansowym (w tym bankom), organom państwowym lub innym podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa (np. Urząd Skarbowy), a także innym kontrahentom Spółki, w zakresie w jakim wynika to z realizacji zawartej umowy.

Oznacza to, że zgodnie z polityką prywatności, Call Center może sprzedać innym firmom leady sprzedażowe, czyli dane konsumentów, którzy będą potencjalnie zainteresowani danym produktem bądź usługą. W tym przypadku - montażem instalacji fotowoltaicznej. Może się to wiązać z uciążliwymi telefonami i ofertami nie tylko na instalacje telefoniczne, ale również inne usługi.

Rozmawiamy z robotem

Sama strona internetowa to nie wszystko. Do ludzi potencjalnie zainteresowanych fotowoltaiką, mieszkającym w danym regionie i do tych którzy wypełnili na stronie formularz zgłoszeniowy, dzwonią telemarketerzy w sprawie programu Ekologiczne Województwo. Podczas telefonu odzywa się ten sam damski głos co w programie Czysty Powiat

Taki telefon zadzwonił również do naszej Redakcji! Rozmowa przebiegała dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku Czystego Powiatu. Dzwoniąca konsultantka musi zadać jedynie kilka podstawowych pytań dotyczących zamieszkania, zainteresowaniem instalacją na dachu lub gruncie, itp. Na pytania konsultantka często odpowiada bez sensu, powtarza w kółko te same kwestie i ponownie zadaje pytania, które już padły. Co ciekawe, dla podniesienia realności telefonu, w tle słychać stukot klawiatury.

Na zakończenie rozmowy konsultantka informuje, że ekspert skontaktuje się w ciągu najbliższych dni oraz podaje nazwę firmy, która zajmuje się administracją danych - Call Center.

Roboty sprzedające fotowoltaikę pod lupą UKE

Kilka dni temu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej bada sprawę robotów dzwoniących do ludzi i oferujących dotację na PV. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ

Źródła: własne, eurocallcenter.pl, ekologicznewojewodztwo.pl, czystypowiat.pl, eurocallcenter.pl

Zobacz również