Ekologiczne źródła jeszcze bardziej ekologiczne?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

sloneczneFarbyPV

Dzięki naukowcom z Oregon State University, stało, a raczej stanie się to możliwe. Jakim sposobem? Produkując materiały, które są używane w energetyce solarnej, również za pomocą słońca.

Według najnowszych badań naukowców z Oregonu korzystanie z energii słonecznej będzie bezpośrednio służyć do produkcji niektórych najważniejszych materiałów używanych w technologii solarnej. Oznaczać to może, oprócz lepszego efektu ekologicznego, niższe ceny czołowych urządzeń.  Przełomowe odkrycie opiera się na wykorzystaniu ciągłego przepływu energii słonecznej przez mikroreaktor, który będzie wytwarzał „nanofarby”. Tak wyprodukowane farby o specjalnej strukturze służą do drukowania nowej generacji ogniw słonecznych. 

Odkrycie pomoże przede wszystkim ograniczyć emisję  dwutlenku węgla, a także obniżyć koszt i czas produkcji.  W procesie wytwarzania farb, światło jest kierowane na mikroreaktor i szybko go podgrzewa. Konieczne jest, aby temperatura reaktora była  kontrolowana i w miarę możliwości stała. Wtedy, jakość wyrobu jest bardzo wysoka.  W fazie eksperymentów wykorzystane było światło sztuczne, ale proces ten jest dedykowany promieniom słonecznym.  W innowacyjnym procesie, synteza substancji trwa zaledwie kilka minut. Inne, obecnie wykorzystywane metody trwają od ok 30 minut nawet do dwóch godzin. Materiały, które uzyskano w fazie testów tworzono z miedzi lub diselenku indu, które ciągle są stosunkowo drogie. W przyszłości  rozważane są w produkcji takie substancje jak siarczek cynku, miedzi lub cyny.

 
Żródło:  Oregon States University
Royal Society of Chemistry
Anna Będkowska