Ekologiczny sposób na gorącą wodę w górach!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Genting Highlands Malaysia First World Hotel

Odpowiedź to nie energia elektryczna, gaz ani olej opałowy – szczególni,e gdy prowadzi się duży hotel. Istnieje inny, tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska sposób na przygotowywanie ciepłej wody – wykorzystanie ciepła z powietrza za pomocą pomp ciepła! Takim rozwiązaniem może pochwalić się Genting Highland w First World Hotel w Malezji – największy hotel na świecie, zgodnie z danymi za 2015 rok! Hotel liczy 7 351 pokoi, z czego 1 286 pokoi korzysta z ciepłej wody produkowanej przez powietrzne pompy ciepła.

Tee Tone Vie, dyrektor zarządzający w firmie dostarczającej urządzenia twierdzi, że wykorzystanie pomp ciepła do podgrzewania ciepłej wody w obiekcie pozwala oszczędzić 72% energii w porównaniu do systemów przygotowywania ciepłej wody opartych na paliwach kopalnych. W przeliczeniu na konkretne liczby pompy ciepła pozwalają zaoszczędzić 6,6 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii to równowartość rocznego zapotrzebowania prawie 2 200 gospodarstw domowych w Malezji.  Hotel redukuje tym samym emisję 1000 ton CO2 do atmosfery rocznie.

1 286 pokoje, do których ciepłą wodę dostarczają pompy ciepła zużywają rocznie więcej niż 158 000 metrów sześciennych wody. Taka ilość wody wystarczyłaby do wypełnienia 63 olimpijskich basenów.

Instalacja powietrznych pomp ciepła na dachu hotelu Genting Highlands Malaysia First World Hotel w Malezji, źródło: The Star/Genting Bhd

Woda jest podgrzewana z ok. 15 ºC do 60 ºC. System działa od 19 miesięcy. Projektant instalacji twierdzi, że zastosowane rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy pracy w temperaturach pomiędzy 4,4-32ºC, czyli typowych jak na warunki malezyjskie. Pomimo, że korzystanie z energii elektrycznej przy takim rozwiązaniu jest nieuniknione, to pompy ciepła przygotowują ciepłą wodę duży wydajniej niż konwencjonalne grzejniki elektryczne czy gazowe.

Wyzwaniem w procesie przygotowywania ciepłej wody użytkowej jest efektywność procesu i minimalizacji wpływu na środowiska - dodaje Tee Tone Vei.

Władze hotelu przystały na pomysł zamontowania pomp ciepła dopiero po tym, jak zauważyły, że technologia pomp ciepła jest wystarczająco dojrzała do użycia na skalę masową.  W rzeczywistośc, większość nowo powstających hoteli decyduje się na wykorzystanie technologii pomp ciepła, czy to do przygotowywania ciepłej wody, czy też do ogrzewania i chłodzenia obiektów.

"Jesteśmy świadomi naszego naturalnego otoczenia i kładziemy nacisk na ochronę i zachowanie środowiska naturalnego, w tym zasobów naturalnych", powiedział Datuk Seri Kay Prakash, wiceprezes Genting Malaysia Bhd’s.

"Nasza wyjątkowa lokalizacja na szczycie góry pozwala nam podejmować wiele inicjatyw środowiskowych. Energia odnawialna do przygotowania ciepłej wody jest jednym z pierwszych dużych projektów, na które chcemy postawić. Pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim! " – dodał.

W Polsce również funkcjonują hotele, których system grzania, chłodzenia i przygotowywania c.w.u. jest oparty właśnie na pompach ciepła. O jednym z nich pisaliśmy również w portalu GLOBEnergia.

Opracowano na podstawie: Star2.com

Zdjęcie główne: Genting Highlands Malaysia First World Hotel, źródło: Wikipedia Commons / © CEphoto, Uwe Aranas