W dzisiejszych czasach najwięcej osób żyje w wielkich, zatłoczonych miastach z tysiącami ulic wypełnionych po brzegi samochodami wydzielającymi olbrzymie ilości spalin, którymi na co dzień oddychamy. Nie pomaga tu garstka terenów zielonych i pojedyncze parki. Od dawna ludzie marzyli o idealnych miastach, bez zanieczyszczeń, hałasu i stresu.

 
Wiele osób szuka ukojenia wyjeżdżając na weekend na łono natury, z dala od tętniących życiem miast. Dlatego też architekci na całym świecie pełną parą pracują nad najnowszymi projektami, dążącymi do zmiany obecnych miast w ekomiasta przyszłości. Intensywny wzrost liczby ludności, rozbudowa betonowych miast, większe zużycie energii elektrycznej i cieplnej, kurczące się zasoby naturalne to tylko kilka z powodów, dla których coraz więcej firm architektonicznych popuszcza wodze fantazji i decyduje się na stworzenie odważnych i ciekawych projektów miast przyszłości.
Masdar City
Wielkie przedsięwzięcie na skalę światową w Abu Dhabi – budowa ekomiasta w 100% opartego na odnawialnych źródłach energii, nad którym pracuje jedna z największych firm architektonicznych na świecie – Foster and Partners. Inwestycja pochłonie około 20 miliardów dolarów amerykańskich. Cały projekt jest oparty na przykładzie antycznych miast arabskich otoczonych murami. Jego powierzchnia ma wynosić około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych (…) 
ekomiasta1

Lilypads

Belgijski architekt – Vincent Callebaut stworzył koncept pływających miast w kształcie lilii wodnych (stąd nazwa lilypads). Jest to w połowie wodne i w połowie lądowe miasto, które jest w stanie pomieścić 50 tysięcy mieszkańców. W centrum wyspy znajdują się laguny, wokół których rozkwita flora i fauna. Cały system oparty jest na trzech przystaniach i trzech górach przystosowanych odpowiednio do pracy, handlu i rozrywki. Dzięki podwodnym piętrom w budowli będzie można podglądać życie zwierząt w lagunie.
Na całej wyspie zostałyby zainstalowane urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (energia słoneczna, energia cieplna i fotowoltaiczna, energia wiatrowa, hydrauliczna, elektrownia pływowa, energie osmotyczne, biomasa), przez co produkowałaby ona więcej energii niż zużywa. Oczywiście nie zabrakłoby systemów na bazie oczyszczalni ścieków, dzięki którym można ponownie wykorzystywać zużytą wodę po poddaniu jej procesowi oczyszczania i zmiękczania. Dodatkowo możliwe będzie przetwarzanie dwutlenku węgla w atmosferze i wchłanianie go dzięki zewnętrznej powłoce z tlenku tytanu.
Na wybudowanie jednego egzemplarza Lilypad trzeba będzie wydać kilka miliardów euro.

Źródła:
• www.masdarcity.ae/en/
• www.klubpodroznikow.com
• www.soetersvaneldonk.nl
• www.mvrdv.nl
• www.vincent.callebaut.org
Łukasz Sojczyński

Czytaj całość w numerze 2012/6

6.2012