Czy opłaca się czerpać energię z odnawialnych źródeł? To pytanie jest zadawane bardzo często, ale odpowiedź na nie jest skomplikowana.
Patrząc czysto ekonomicznie na to zagadnienie, nie uwzględniając aspektów społecznych i środowiskowych, produkcja energii z odnawialnych źródeł energii takich jak elektrownie biomasowe, biogazowe, wodne i wiatrowe czy fotowoltaiczne produkują często energię drożej, niż elektrownie konwencjonalne spalające węgiel. Mowa tutaj o porównaniu kosztów wytworzenia energii w całym czasie życia tej elektrowni do ilości wyprodukowanej energii.
Aby porównać ekonomikę poszczególnych źródeł energii można posłużyć się metodą LCOE i wyznaczyć koszt produkcji energii w cyklu życia elektrowni. Koszty wytwarzania energii wytwarzane są metodą uwzględniają wszystkie koszty poniesione na wyprodukowanie jednostki energii w danych źródle w czasie życia danej elektrowni. Uwzględniają one takie koszty jak: nakłady inwestycyjne, koszty paliwa, koszty obsługi, serwisu, napraw. Czas życia elektrowni to od 20, nawet do 40 lat, w zależności od technologii. Inwestycje OZE mają często ten okres krótszy.
Koszty wytworzenia energii w Europie podawane są w euro/kWh. Walutą jest euro, ponieważ wszystkie koszty związane z produkcją energii są zależne od tej właśnie waluty: koszty inwestycyjne jak i nakłady na paliwo.
Elektrownie oparte na OZE charakteryzują się wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a relatywnie bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Elektrownie konwencjonalne wręcz odwrotnie. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, koszty wytworzenia energii z paliw konwencjonalnych rosły. Dzięki temu, olbrzymia dysproporcja istotnie się zmniejszyła.
Szanowny Czytelniku! Aby dalej móc udostępniać Ci materiały redakcyjne i usługi Globenergia, potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie publikowanych treści do Twoich zainteresowań. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Przez dalsze korzystanie z serwisu, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych w celach redakcyjnych i edytorskich Globenergia Sp. z o.o. Twoje zainteresowania poznamy m.in. w oparciu o analizę śladów, które pozostawiasz w trakcie ruchu po stronach internetowych automatycznie w ramach tzw. plików Cookies. Pamiętaj jednak, że powyższą zgodę możesz zawsze cofnąć. Możesz również zawsze zmienić ustawienia cookies, tak aby nie zapisywały Twoich śladów więcej informacji zobacz naszą politykę prywatności