Ekopiece na pellety

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pellety

Pellet – paliwo ekologiczne, czyli granulat produkowany z poprodukcyjnych trocin drzewnych, stał się obecnie jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów pozyskiwania energii cieplnej. Mają one kształt cylindryczny o średnicy rzędu 6 - 12 mm i długości do 40 mm. Podstawową ich zaletą jest ograniczona emisja CO2 zatem jest to paliwo czyste w spalaniu. W przeciwieństwie do węgla nie brudzą palców, spalają się całkowicie a uzyskany z nich popiół może być stosowany jako nawóz. Pellety nie mają tendencji do samozapalenia a ich wartość opałowa porównywalna jest z sezonowym drewnem lub średniej jakości węglem kamiennym. Jedyną ich wadą jest to że są podatne na wilgoć, dlatego muszą być przechowywane w suchych pomieszczeniach.
Urządzenia, które wykorzystują ten rodzaj paliwa, to ekopiece lub ekokasety będące jednocześnie dużą ozdobą pomieszczeń. Ekopiece zwane są inaczej kozami na pellety a zapewniają bardzo wysoką sprawność grzewczą . Ekokasety są to wkłady lub kasety kominkowe, których konstrukcja oparta jest na sposobie spalania pelletów. Na rynku istnieje bardzo wiele zróżnicowanych ofert pieców i kaset na pellety. Są one różne pod względem mocy, gabarytów jak i wzornictwa. Obecnie średnia moc cieplna tych urządzeń waha się od 2,5 kW do 22 kW a ich sprawność wynosi około 80%.

ekopiec na pellety

Ekopiece na pelety są to urządzenia w pełni zautomatyzowane . Wyposażone są w termostat elektroniczny, który kontroluje również  proces spalania. Większość z nich dodatkowo na swoim wyposażeniu posiada pilot zdalnego sterowania a w przypadku gdy wystąpi problem z podawaniem paliwa, odprowadzaniem dymu lub przegrzaniem urządzenia następuje natychmiastowe jego wyłączenie. Mogło by się wydawać że instalacja ekopieców jest skomplikowana jednak w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Nie wymagają one podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego, ponieważ w swojej budowie posiadają zintegrowany mechaniczny wyciąg dymu , który wymusza ciąg a przy tym reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. Dość istotną sprawą jest żeby wylot gazu był hermetycznie zamknięty przy pomocy specjalnych przewodów , które są uszczelnione silikonem. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonanie stalowego przewodu , którego długość miałaby wynosić co najmniej 1,5 m , połączonego z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie „T ” prowadzonym wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia. Powierzchnia rury spalinowej bardzo szybko się nagrzewa co jest bardzo niebezpieczne dla domowników a tym bardziej dla dzieci. Dlatego też częstym zabezpieczeniem przed ewentualnym oparzeniem jest specjalna kratka wykonana z materiałów niepalnych. Piece tego typu ustawia się na podłodze a z kominem połączone są sztywnym bądź giętkim przewodem. W przypadku ekokaset montaż jest bardzo podobny. Zazwyczaj montuje się je w już istniejących otwartych paleniskach . W pobliżu tych urządzeń powinna istnieć możliwość podłączenia do sieci elektrycznej, dzięki której piece mogą być sterowane automatycznie . Dodatkowo pomieszczenia w których znajdują się te urządzenia powinny mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza zgodną z istniejącymi przepisami. Obsługa ekopieców ogranicza się jedynie do : nasypania granulatu do zbiornika w piecu lub w kasecie, ustawienia parametrów pracy urządzenia, usuwaniu popiołu. Ich zaletą jest to, że posiadają nowoczesne systemy zabezpieczeń , dzięki którym w momencie awarii jednego elementu nie dochodzi do uszkodzenia pieca jak i powstania szkód w pomieszczeniu. Do głównych mechanizmów zabezpieczających należy : WAKUOSTAT – mierzący podciśnienie w przewodzie spalinowym oraz TERMOSTAT – kontrolujący funkcjonowanie podajnika ślimakowego. W przypadku kiedy te parametry zostaną zaburzone następuje wyłączanie obwodu ładowania paliwa. Ogrzewanie pomieszczeń poprzez piece i kasety odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to system ogrzewania powietrza. Piece te posiadają wentylatory z płynną regulacją obrotów . Zadaniem wentylatorów jest wdmuchanie do pomieszczeń ogrzanego powietrza. Drugi sposób to ogrzewanie poprzez układ centralnego ogrzewania. Takie piece posiadają płaszcz wodny oraz sprzęt, który umożliwia kontrolę układu c.o.

 

zobacz także:

Wentylacja w budynkach mieszkalnych

Rodzaje okien


Autor: Joanna Szeremeta

Więcej artykułów na stronie: www.termo24.pl