Ekorezydencja – nowe życie w zgodzie z naturą, ale nowocześnie

Zdjęcie autora: Dimplex

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność

Każdy dom na ekologicznym osiedlu wyposażony będzie w instalację fotowoltaiczną o mocy 13,5 kW. Za ogrzewanie i chłodzenie budynków odpowiedzialne będą powietrzne pompy ciepła. Poza tym, budynki są wyposażone w rekuperację i ścienne ogrzewanie. Osiedle zlokalizowane jest nad jeziorem Kierskim, posiada plażę i pomost. Osiedle z jednej strony graniczy z jeziorem, a z drugiej – oddalone jest jedynie 4 km od obwodnicy Poznania i 7,5 km od lotniska.

Budynki niskoenergetyczne - jak to się dzisiaj robi?

Dom modelowy z pompą ciepła Fot. Tom Kurek

Materiały i technologie wykorzystane podczas budowy domów są proekologiczne. Domy budowane są z litego drewna, bez udziału środków chemicznych związanych z przedłużaniem jego żywotności czy odporności. Do budowy ścian i stropów nie używano klejów. Ściany posiadają dużą zdolność akumulacji ciepła. Dodatkowo, samodzielnie regulują poziom wilgotności w budynku. Zarówno ściany jak i dach ocieplono wełną drzewną.

Pierwsza ekorezydencja już z pompą ciepła!

Pompa ciepła System M w modelowym budynku (Fot. A. Koniszewski, Dimplex)

21 maja 2018 roku, autoryzowany serwis Glen Dimplex Polska uruchomił pierwszą na tym osiedlu pompę ciepła DIMPLEX System M 12 Comfort Colling. Prace montażowe i przygotowawcze trwały niecałe dwa dni robocze. Duży nacisk położono na prawidłowe wykonanie posadowienia dla jednostki zewnętrznej pompy ciepła, tak aby zabezpieczyć pompę przed szkodliwym działaniem lodu. Zadbano w głównej mierze o drenaż i odprowadzenie skroplin, aby zapewnić swobodny odpływ kondensatu. Połączenie pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną stanowi układ gazowy. Wykonanie ścieżki chłodniczej pomiędzy jednostkami oraz uruchomienie pompy ciepła zostało wykonane przez personel posiadający uprawnienia f-gazowe. Pompa ciepła będzie pracowała na potrzeby budynku o powierzchni 300 m2 (z czego 40 m2 to powierzchnia garażu).

Design i akustyka - nie bez znaczenia!

Stylistyka pompy ciepła miała w tej inwestycji duże znaczenie. Podczas doboru pompy ciepła duży nacisk postawiono na jej design. Jednostka zewnętrzna miała jak najlepiej wkomponować się w architekturę osiedla, co zostało osiągnięte m.in. poprzez montaż agregatu zdobionego drewnem modrzewiowym. Dodatkową zaletą była sama prostopadłościenna bryła urządzenia. Kolejnym ważnym aspektem była akustyka. System M to jednostka zapewniająca maksymalny komfort użytkowania. Jednostka zewnętrzna jest prawie niesłyszalna podczas swojej pracy nawet w bliskiej odległości. Wewnątrz budynku znajduje się zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 l, a także jednostka wewnętrzna z dotykowym, prostym w obsłudze i intuicyjnym sterownikiem. Zasobnik oraz jednostkę wewnętrzną wykonano w kompaktowych obudowach, co przekłada się na wykorzystanie stosunkowo niewielkiej powierzchni wewnątrz budynku.

Współpraca pompy ciepła z instalacją PV - gwarancja sukcesu!

Analizy, które wykonano podczas doboru pompy ciepła do obiektu wykazały, że do zasilenia pompy ciepła (na cele c.o., c.w.u. oraz chłodzenia) będzie potrzebne niecałe 8 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Ta energia w całości zostanie pokryta z instalacji fotowoltaicznej. Szacowany współczynnik rocznej efektywności pracy pompy ciepła jest bliski 4.

Zalety systemu M

 • Małe wymiary: System M to jedne z najmniejszych urządzeń w swojej klasie!
 • Linia Compact (szer. x wys. x gł.): 60 x 210 x 60 cm (j. wewn.), 60 x 87 x 50 cm (j. zewn.).
 • Linia Comfort (szer. x wys. x gł.): 120 x 140 x 75 cm (j. wewn. z c.w.u.), 85 x 123 x 60 cm (j. zewn.).
 • Szerokie możliwości personalizacji: bogactwo kolorów i materiałów (jeden wariant drewniany – modrzew) umożliwiają dopasowanie jednostki zewnętrznej linii Compact i Comfort do elewacji budynku. Swobodny dobór kolorów i materiałów według indywidualnych preferencji linii System M Personal.
 • Swoboda projektowa: dzięki funkcjonalnej, minimalistycznej konstrukcji.
 • Dopracowana konstrukcja: dzięki bardzo niskiej emisji dźwięku (≥ 27 dB(A)), System M jest doskonały do montażu na osiedlach domów zlokalizowanych blisko siebie. Gwarantuje komfort mieszkania na takim samym poziomie jak przed montażem pompy ciepła. Minimalna odległość od sąsiedniego budynku to tylko 4,5 m (linia Comfort 12 – 5 m).
 • Łatwe projektowanie i konfiguracja: dzięki przemyślanym wariantom, które zapewniają możliwość łatwego wyboru i rozbudowy – 1 system, 1 numer katalogowy, 1 cena.
 • Łatwy montaż: dzięki wstępnie zmontowanym modułom, które minimalizują nakłady pracy. Żadna inna pompa ciepła nie jest tak łatwa w montażu!
 • Wyjątkowo intuicyjny: za pomocą dotykowego ekranu lub aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne. Obsługa jest tak łatwa, że do kontroli całego systemu wystarczy tylko aplikacja.
 • Łatwa konserwacja: dzięki monitoringowi online z komunikatem błędu w przypadku stwierdzenia odchyleń parametrów technicznych, kontroli online systemu po sezonie grzewczym i automatycznej aktualizacji oprogramowania.
 • Sprawna dostawa: czas oczekiwania na dostawę skrócony nawet do kilku dni roboczych.

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Współpraca: Michał Chaberski, Dimplex
Zdjęcie główne: Plan osiedla Ekorezydencja Fot. Tom Kurek

Zobacz również