Ekosystem twojego domu. Przepis na kompletny system grzewczy

Zdjęcie autora: Viessmann Polska

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych

Rosnące ceny energii i większa świadomość ekologiczna coraz częściej skłaniają inwestorów do wyboru urządzeń, które korzystają z darmowej, czystej energii odnawialnej m.in. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, a także odzyskujących energię rekuperatorów.

Pompa ciepła - którą wybrać?

Instalacja pompy ciepła w domu, poza ekologicznym wytwarzaniem ciepła, zapewni niskie koszty ogrzewania i komfort użytkowania systemu grzewczego. Najniższe wydatki związane z zakupem i montażem tego typu urządzeń gwarantuje powietrzna pompa ciepła, korzystająca z darmowej energii odnawialnej skumulowanej w powietrzu atmosferycznym.

Pompa ciepła Vitocal 200-S od Viessmann jest urządzeniem typu Split, czyli rozdzielonym na dwie jednostki. Dzięki temu w domu zainstalowane są tylko elementy, które nie generują hałasu i są chronione przed zamarznięciem. Pozostałe znajdują się poza budynkiem.

Jednostka zewnętrzna może stanąć bezpośrednio przy ścianie budynku lub zawisnąć na elewacji domu bez obaw o dyskomfort akustyczny domowników i sąsiadów. Nowoczesne technologie zapewniają bowiem cichą pracę urządzenia. Moduł zewnętrzny pompy ciepła Vitocal 200-S już w odstępie trzech metrów osiąga próg 35 dB, który jest praktycznie niesłyszalny. Dzięki temu pompa ciepła może być stosowana również w gęstej zabudowie, np. na osiedlach domów szeregowych.

A może fotowoltaika zpompą ciepła?

Planując domową instalację, niewątpliwie warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na produkcję własnego prądu. Moduły fotowoltaiczne wykorzystują niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego.

Prąd produkowany z paneli Vitovolt 200 firmy Viessmann może być użytkowany przez wszystkie odbiorniki w domu, w tym również przez pompę ciepła! To kompletne ekologiczne rozwiązanie. W sytuacji, gdy domowe urządzenia elektryczne nie zużyłyby całego prądu słonecznego, wówczas uruchamia się pompa ciepła, która może ogrzewać dom lub ciepłą wodę użytkową. Jeśli w danej chwili nie jest potrzebne ogrzewanie, pompa ciepła magazynuje energię w zasobniku wody użytkowej.

kompletny system

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to oszczędne rozwiązanie, którego nie może zabraknąć w nowoczesnym domu. Rekuperator Vitovent zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku bez ryzyka jego wychładzania i wzrostu kosztów ponoszonych na ogrzewanie. Zasilany i sterowany przez regulator pompy ciepła również może korzystać z darmowego prądu słonecznego. Ponadto w rekuperatorze można zabudować układ hydrauliczny, za pomocą którego pompa ciepła może tanio dogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń w domu, np. podczas silnych mrozów.

Kompletny zestaw

Dla efektywnej i bezawaryjnej pracy systemu grzewczego nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich materiałów do wykonania instalacji c.o. Płynną współpracę pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym zapewnia zastosowanie kompletnych systemów bazujących na starannie dobranych komponentach.

Ważnym elementem oferowanego przez firmę Viessmann wyposażenia dodatkowego jest również osprzęt do wykonania ogrzewania podłogowego i grzejnikowego Vitoset. Zawiera on między innymi grzejniki, orurowanie, skrzynki rozdzielcze, zawory mieszające z napędami oraz automatykę.

Mobilne zarządzanie systemem grzewczym

Viessmann oferuje możliwość sterowania domową instalacją grzewczą za pomocą smartfona lub tabletu, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej ViCare. Wystarczy doposażyć system grzewczy w moduł Vitoconnect 100, który przyłącza się przewodem bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Stanowi on pomost komunikacyjny umożliwiający łączność internetową między kotłem lub pompą ciepła a naszym urządzeniem mobilnym. Jego zastosowanie pozwala wygodnie nadzorować pracę instalacji grzewczej praktycznie z dowolnego miejsca.

Ochroń swoją instalację!

Odpowiedzią na problem twardej wody, który dotyczy znacznej części naszego kraju, są dostępne w ofercie Viessmann zmiękczacze wody Aquahome. Trudne do usunięcia osady kamienne widoczne chociażby w czajniku czy na elementach armatury łazienkowej mogą zagrażać również instalacji wodnej oraz urządzeniom grzewczym. Tzw. kamień kotłowy zwiększa ich awaryjność i znacznie skraca żywotność. Przyczynia się także do wzrostu kosztów ogrzewania. Zmiękczacze wody Aquahome pozwolą skutecznie uporać się z problemem twardej wody, chroniąc domowe instalacje wodne.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wybór kompletnego systemu grzewczego Viessmann to także korzyść w postaci kompleksowej i fachowej obsługi klientów. Obejmuje ona m.in.: pomoc w doborze systemu do indywidualnych potrzeb, usługi autoryzowanych instalatorów oraz fachowy serwis. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo związane z pracą systemu grzewczego, firma oferuje swoim klientom również Program Wydłużonej Gwarancji. Pozwala on skorzystać z zalet posiadania gwarancji przez okres 5 lat od uruchomienia urządzenia grzewczego.

Zobacz również