Ekotaksówki w Rzeszowie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Sposobów na ograniczenie emisji związanej z transportem jest kilka: darmowe przejazdy komunikacją miejską, elektryczne autobusy, strefy ograniczonego ruchu, rozszerzanie stref płatnego parkowania itd…

Z ciekawą inicjatywą wyszedł Rzeszów. Jak podaje portal naszemiasto.pl, na ulice Rzeszowa wyjadą elektryczne taksówki. Pierwsze takie pojazdy pokażą się na ulicach tego miasta już na przełomie lipca/sierpnia. Docelowo będzie ich około 50, przy czym w tym roku będzie ich około 20. Samochody wyprodukowane zostały przez Nissana. Powstały według specjalnych wytycznych miasta i według założeń projektu „Eco-Taxi”. Są więc nie tylko ekologiczne, ale również bardzo wygodne, dostosowane do potrzeb klientów.

Rzeszów przystąpił właśnie do krajowego programu rozwoju elektromobilności, a te działania o których piszemy są właśnie realizacją jednego z założeń tego programu, czyli wymiany jak największej liczby pojazdów komunikacji miejskiej na  pojazdy ekologiczne, zasilane głównie energią elektryczną.

Taksówkarze założyli własną firmę, której celem jest budowa sieci elektro-taksówek, a szacowany koszt przedsięwzięcia to około 3 mln złotych. Rzeszowian będą wozić Nissany Leaf.

Nowy model Nissan Leaf, Fot. Nissan

Nie jest to wybór pochopny. Rzeszowska sieć taksówkarska testowała je już w lutym 2014 roku. Te, które będą jeździć po Rzeszowie będą najnowszą generacją tego modelu, o zasięgu około 230 km na jednym ładowaniu, czyli o około 100 km więcej niż zasięg modelu, który testowano.
Elektryczne taksówki to nie jedyny ruch ze strony miasta Rzeszowa na walkę z niską emisją. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na zakup elektrycznych autobusów. Na dzień dzisiejszy będzie to 10 pojazdów.
Zielona Góra to również miasto, które szybko wzięło się do pracy w temacie walki z niską emisją w sektorze transportu. Na początku tego tygodnia przyjęta została ustawa, na mocy której właściciele aut elektrycznych i hybrydowych będą płacić roczny abonament za parkowanie swoimi pojazdami w płatnych strefach.

Abonament ten ma wynosić 1 zł na rok. Według prezydenta miasta ma to zachęcić mieszkańców do inwestowania w ekologiczne pojazdy. Dziś w Zielonej Górze na 100 tysięcy aut, hybrydowych i elektrycznych jest 200.

Źródło: rzeszow.naszemiasto.pl, Gazeta Lubuska