Całkowita moc nowych turbin wiatrowych wybudowanych w ubiegłym roku w Szwecji wyniosła 605 MW, co oznacza znaczną redukcję w stosunku do lat poprzednich, kiedy to moc ta zawierała się w granicach od 700 do 900 MW.

Spowolnienie tempa ekspansji nie jest czymś niespodziewanym według Szwedzkiej Agencji Energii (Energimyndigheten).

Ustanawialiśmy rekordy przez wiele lat. Mamy też niższą cenę za energię elektryczną niż wcześniej, co oznacza, że istnieje większa konkurencja między dostawcami energii – informuje Lars Andersson, przewodniczący oddziału energii odnawialnej w Energimyndigheten.

Andersson oświadczył również, że rozwój technologii umożliwił budowanie wyższych i większych elektrowni wiatrowych, a co za tym idzie produkcję większej ilości energii. To z kolei poskutkowało spadkiem dochodowości.

Szwedzki parlament ustanowił cel zakładający wyprodukowanie co roku 30 TWh energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku i dodatkowo 18 TWh do 2030 roku. Aktualna produkcja z farm wiatrowych wynosi 16 TWh w ciągu roku. Przewiduje się konieczność wybudowania jeszcze 1 600 turbin, by osiągnąć zamierzony cel.

Zamierzamy osiągnąć cel ustanowiony do 2020 roku, jednak nie jesteśmy pewni co do 2030 roku – poinformowała Charlotte Unger Larson, dyrektor naczelna Svensk Vindenergi.

Larson zwróciła uwagę na to, iż zmniejszenie ekspansji jest powiązane z tym, że wiele firm wybiera inwestowanie w sąsiedniej Norwegii oraz innych krajach, zaś bliskość osiągnięcia zamierzonego przez Szwecję celu skutkuje zmniejszeniem zainteresowania inwestycjami w tym państwie.

Istnieje również niepewność, w jaki sposób energia odnawialna będzie opłacana. Larson stwierdziła, że obecny system poskutkował stratami poniesionymi przez firmy, które dokonały inwestycji w sektorze energetyki na wczesnym etapie.

Rynek przeżywa kryzys, zatem wynagrodzenie jest bardzo niskie. Zamiar był taki, żeby system opłat wspomógł koszty inwestycyjne związane z OZE, co jednak się nie powiodło. Larson ma nadzieję, że szwedzki rząd wkrótce wyjdzie z nową propozycją.

Funkcjonalny system zagwarantuje osiągnięcie przez sektor celu także na 2030 rok. Rynkowi gracze muszą mieć pewność, że system ów będzie współdziałał z nowoczesnymi technologiami, tak że wcześni inwestorzy nie doznają niepowodzenia, a wynagrodzenie będzie sprawiedliwe- dodaje Larson.

Larson wydała następujący apel:

Doświadczamy kryzysu klimatycznego, zaś węgiel zdominował Europę- musimy wykorzystywać więcej energii odnawialnej. Nie rozwiążemy problemu zmian klimatycznych, myśląc jedynie w kategoriach granic narodowych.

Opracowano na podstawie: The Local

Zdjęcie główne: The Local