Wysokie temperatury i pożary wpływają na produkcję w PV

NERC to instytucja, która monitoruje i ocenia niezawodność amerykańskiego systemu elektroenergetycznego. Zbliża się gorące lato, które może wpłynąć na kilka elementów zagrażających bezpieczeństwu dostaw energii. W godzinach szczytu będzie potrzebny 1 GW dodatkowej mocy, natomiast późnymi popołudniami ok. 11 GW, aby zrównoważyć zmniejszoną produkcję energii w fotowoltaice. Podobny problem podwyższonego ryzyka niedoborów będzie dotyczył nie tylko Kalifornii, ale Teksasu i także Nowej Anglii (Maine, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut).

Dyrektor NERC Jim Robb podkreślał, że organizacja konsekwentnie sygnalizowała  potrzebę zdawania sobie sprawy z problemów z niezawodnością dostaw energii w dobie transformacji energetycznej.

Na większe ryzyko niedoboru dostaw ma wpływ nie tylko spadająca efektywność modułów fotowoltaicznych w trakcie ekstremalnych temepratur, ale także pożary w Kaliforni. Pył unoszący się w powietrzu z palenisk osiada na modułach, co powoduje spadek generacji. Podobna sytuacja miała miejsce już w 2020 r., kiedy media informowały o dużych pożarach, które zdewastowały 4,2 mln akrów terytorium (ok. 17 tys. km2).

Jak podaje PV Tech, według amerykańskiej agencji Energy Information Administration średnia produkcja energii słonecznej w obszarze zarządzanym przez California Independent System Operator (CAISO) w pierwszych dwóch tygodniach września spadła o prawie 30 proc. w stosunku do średniej z lipca 2020 r.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom przedstawił rewizję budżetu stanu, która obejmuje wsparcie w wysokości 350 mln dol. dla „przedkomercyjnych projektów długoterminowego magazynowania”. Możliwość magazynowania energii elektrycznej jest już niezbędne (nie mówiąc – krytyczne) dla skutecznej dekarbonizacji systemu elektroenergetycznego Kaliforni.

Cyberbezpieczeństwo

Kolejnym niebezpieczeństwem zagrażającym dostawom energii są ataki cybernetyczne na infrastrukturę energetyczną. Ma to związek z ostatnim atakiem na rurociąg, będący źródłem prawie połowy dostaw paliwa dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Operator został zaatakowany z wykorzystaniem oprogramowania ransomware. NERC wskazał podczas obrad, że gdyby doszło do ataku rurociągów gazów – skutki byłyby niewyobrażalne.

Fotowoltaika w Kaliforni

W 2019 r. produkcja energii elektrycznej w Kalifornii sięgnęła poziomu 277 704 GWh, co oznacza spadek o 2,7 proc., czyli 7784 GWh w porównaniu z 2018 r. Kalifornia na energii zeroemisyjnej (energetyka jądrowa, duże elektrownie wodne i inne OZE) już w 57 proc. Łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej  wynosi ponad 31 GW i pokrywa około 22 proc. zapotrzebowania na energię stanu.

Produkcja energii słonecznej w Kalifornii dzieli się na dwie dwa segmenty – instalacje solarne (do podgrzewania wody) oraz fotowoltaikę. Pierwsze z nich są często wykorzystywane do podgrzewania wody w domach i firmach oraz do ogrzewania basenów. Większość energii elektrycznej z PV nie jest wliczana do całkowitej produkcji energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (duże spółki energetyczne), ponieważ panele słoneczne są montowane w indywidualnych domach lub firmach, a energia konsumowana jest przez odbiorców.

Źródło: NERC/PVCon

 

 

Redakcja GLOBEnergia