Ale, chwila moment, czy to aby na pewno mgła? Niestety nie. Mgła nie sprawia, że białe kurtki szarzeją. Mgła nie wywołuje też kaszlu. I innych przykrych skutków, negatywnie wpływających na życie w mieście. Czy istnieje więc sposób na obronę przed legendarnym krakowskim smogiem? Czy przegraliśmy już na starcie? Czasy się zmieniają. Kiedyś księżniczki potrzebowały rycerza, który ocali je przez smokiem. Współcześnie potrzeba jednak skutecznych narzędzi, aby same mogły walczyć – ze smogiem.

 

MASKI ANTYSMOGOWE

Do najbardziej popularnych rozwiązań antysmogowych zdecydowanie należą maski. Jak działają? Osłaniają nos i usta, przez co wymuszają przepływ powietrza wpadającego do naszych dróg oddechowych przez zamontowane w nich filtry, na których osadzają się niechciane cząstki pyłów. Z filtrami węglowymi, HEPA lub mieszanymi. Jednorazowe lub z wymiennymi filtrami. O różnych klasach filtracji cząstek. Na różne okazje. Chcesz biegać? Wybierz tę z regulowanym dopływem powietrza i systemem odprowadzania wilgoci. Idziesz tylko do sklepu? Zwykły model „Casual” wystarczy. Wielkie wyjście? Również na takie okazje pojawiły się odpowiednie rozwiązania – dobry design i materiał i mamy maskę jak z wybiegu. Na każdą okazję i na każdą kieszeń – ceny wahają się od 30 do 300 złotych.

Czy każda z nich faktycznie jest skuteczna? Cóż, w niektórych warunkach, w tym w Krakowie, każde zabezpieczenie jest lepsze niż żadne. Jednak wybierając model dla siebie należy kierować się przede wszystkim głową, a nie tylko dobrym wyglądem.

Maska antysmogowa (źródło: maska.dralbin.pl)

Jak informuje Agencja Prasowa Miasta Kraków, od połowy grudnia w przychodniach pulmonologicznych maski rozdawane są również za darmo, w ramach kampanii walki ze smogiem. Dostępne są modele dla dzieci i dorosłych.

 

NAWIEWNIKI

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są tzw. „nawiewniki antysmogowe”. W wielu mieszkaniach zainstalowane jest taki rozwiązanie, jednak te „antysmogowe” różnią się od swoich poprzedników wyposażeniem w odpowiedni filtr, mający zatrzymywać niechciane cząstki przed wpadaniem do mieszkania. Dostępne są modele zarówno do montażu w nowych oknach jak i takie, którymi można zastąpić stare rozwiązanie. Ceny zaczynają się już od około 200 złotych.

 Nawiewnik antysmogowy, który można zamontować zastępując nim stary model
(Źródło: oknoplast.com.pl)

Klucz do sukcesu? Nie uchylać okien. Szczególnie w okresach przekroczeń normy zawartości pyłów w powietrzu.

 

OCZYSZCZACZ POWIETRZA

Dopełnieniem poprzedniego rozwiązania jest zastosowanie w domu oczyszczacza powietrza. Wyłapuje on pyły i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w domu i zatrzymuje na specjalnie projektowanych systemach filtrów wewnątrz urządzenia. Ilu producentów tyle jest też rozwiązań. W zależności od naszych potrzeb oczyszczacze nie tylko spełniają swoje główne zadanie, ale i nawilżają powietrze w domu i jonizują je, co ma poprawiać komfort życia mieszkańców. Co więcej, są ciche i energooszczędne. Również design ma tu niebagatelne znaczenie – niektóre modele spokojnie mogłyby ubiegać się o tytuł małego dzieła sztuki.

Oczyszczacz powietrza Cronos Ring – świetny design i zdrowe powietrze w domu – czego chcieć więcej? (Źródło:new-electric.pl)

 

KREM ANTYSMOGOWY

Okay, osłoniliśmy najbardziej wrażliwą część, jaką są płuca i oskrzela, ale co z największym organem w ciele każdego człowieka – skórą?

Tutaj pomóc może krem. Jak zapewniają producenci – antysmogowy. Jak działa? Przede wszystkim – zabezpiecza skórę narażoną na podrażnienia powodowane przez zanieczyszczone powietrze. Pył zawarty w powietrzu niszczy naturalną barierę zabezpieczającą naskórek przed działaniem wolnych rodników. W dalszych etapach skutkuje to niszczeniem kolagenu, zaczerwienieniami i ciągłymi podrażnieniami.

Do najważniejszych składników takich kremów należą wszelkiego rodzaju substancje ekstrahowane z roślin o właściwościach ochronnych. Dodatek neutralizujący rodniki i toksyny dopełnia mieszanki.

Często możemy również natknąć się w składzie na uzupełnienie węglem aktywnym.

Krem antysmogowy polskiej marki EcoPlant (Źródło: ecoplant-sklep.pl)

Najbogatszą ofertę takich kremów posiadają marki koreańskie. Jednak jedna z receptur powstała w Krakowie – i nie ma się co dziwić. W końcu to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

 

KROPLE DO OCZU

Również oczy, jako bardzo delikatny narząd potrzebuje dodatkowego „wspomagania” podczas walki ze smogiem.

Naprzeciw tej potrzebie wychodzą producenci kropli do oczu. Niektórzy już reklamują swoje krople, jako tworzące warstwę ochronną na oku, która zapobiega szkodliwemu działaniu zanieczyszczonego pyłami powietrza. Na dobrą sprawę jednak najważniejsze jest nawilżenie oczu w ogóle. Smog powoduje wysuszanie spojówki, co skutkuje uczuciem „piasku pod powiekami”, czasem nawet zapaleniem spojówek. Odpowiednia higiena oczu tym bardziej zalecana jest jeśli ktoś pracuje przy komputerze.

 

TABLETKI ANTYSMOGOWE

Niektóre firmy farmaceutyczne zaczęły oferować również tzw. tabletki antysmogowe. Jest to suplement diety z wyciągami z roślin, antyutleniaczami i witaminami w składzie.

O ile zawarte w nich substancje faktycznie mogą wykazywać właściwości prozdrowotne, o tyle określenie „suplement diety” zwalnia producentów z podawania dokładnych stężeń substancji jak i obowiązku przeprowadzania dokładnych badań na odpowiedniej grupie osób. Tym samym konsument nie ma skąd zaczerpnąć rzetelnych danych na temat ich działania. Jednak ich skład wskazuje na możliwe pozytywne działanie na organizm ludzki.

KWIATY A SMOG

Problem zanieczyszczeń w powietrzu został wzięty pod lupę również przez naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, i to już w 1989roku! Po przeprowadzeniu odpowiednich badań sporządzili oni listę 18 roślin doniczkowych, które skutecznie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w domu. I tak w panteonie tych cichych bohaterów znalazła się najbardziej pospolita paprotka, „języki teściowej” czy bluszcz pospolity.

Rośliny te mają zdolność pochłaniania z powietrza najbardziej niebezpiecznych toksyn, takich jak benzen, formaldehydy czy amoniak.

Akcja rozdawania „kwiatów antysmogowych” parokrotnie została już przeprowadzona przez Urząd Miasta Kraków.

 

Finał legendy

Czy któreś z powyższych rozwiązań okaże się być tak skuteczne jak baranek wypchany siarką w legendzie o smoku wawelskim?

Niektóre z nich z pewnością cechują się bardzo wysoką skutecznością. Inne z kolei mogą być stosowane jako środki doraźne. Nie brak też nowych, interesujących rozwiązań – pokazuje to jak bardzo potrzebna jest interwencja w tym zakresie. Już każdy z mieszkańców „zamglonych” miast na własnej skórze odczuwa skutki działania smogu. Rynek tylko czeka na wypełnienie luki.

Póki co walczymy ze skutkami nadmiernej emisji. Powinniśmy przyłożyć się bardziej również do walki z jej przyczynami. Na szczęście coraz bardziej zauważalna jest większa świadomość również w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych i ekologicznych źródeł energii.

Co zaś się tyczy naszego zdrowia, jednego możemy być pewni – lepiej zapobiegać jak leczyć. Jeśli postawienie dwóch kwiatków w mieszkaniu ma pomóc to czemu nie spróbować? A w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych, kiedy normy jakości powietrza są wielokrotnie przekraczane, najlepiej nie ryzykować. I może wyjechać w Bieszczady?

Redakcja GLOBEnergia