Elastyczna pływająca instalacja fotowoltaiczna – demonstracyjny projekt na Morzu Północnym

Coraz częściej słyszymy o pływających instalacjach fotowoltaicznych. Tym razem przedstawiamy system, w którym zastosowano inne podejście do tej kwestii. Firma Bluewater Energy Services zdobyła dotację od rządu holenderskiego na budowę elastycznej pływającej instalacji fotowoltaicznej.
Projekt demonstracyjny wykonany w tej technologii ma pojawić się na Morzu Północnym. Z czego składa się system? Czy system będzie bardziej opłacalny niż standardowe konstrukcje pływające?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Bluewater Energy Services czyli, holenderska firma zajmująca się doradztwem inżynieryjnym planuje zbudować pływający system fotowoltaiczny, który wykorzystuje elastyczne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne i elastyczne pływaki, które poruszają się wraz z falami.

Z czego składa się instalacja?

Jak czytamy na stronie internetowej firmy, system składa się z wielu pojedynczych pływaków zacumowanych do wspólnej siatki cumowniczej. Pływaki są wykonane z elastycznej, wypełnionej powietrzem tkaniny o podwójnych ściankach.

Bluewater Energy Services zaznaczają, że tkanina łączy w sobie doskonałą lokalną stabilność pływaka i na tyle niską sztywność, że pływak może z łatwością podążać za profilem fali.

Pilotażowy projekt

Jak podaje pv-magazine, za projekt demonstracyjny firma została nagrodzona przez holenderski rządowy fundusz Renewable Energy Transition (HER+). Koncepcja została po raz pierwszy zademonstrowana w ramach pilotażowego projektu na małą skalę na Oostvoornse Meer, czyli jeziorze w pobliżu Rotterdamu.

Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne

Projekt sprawdzający koncepcję składał się z dwóch pływaków o wymiarach 7 na 13 metrów. Na nich znajdują się moduły słoneczne o łącznej mocy 20 kW. Elastyczne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne zostały opracowane przez konsorcjum kierowane przez holenderski instytut badawczy TNO.

Czy projekt ma szansę na komercjalizację?

W zaprojektowanym rozwiązanie zapewnia mniejszy opór fal, co ułatwia kotwiczenie. Instalacja jest też lżejsza niż tradycyjna - do jej budowy wykorzystano lżejsze, ale też tańsze materiały niż w przypadku sztywnych pływaków.

Ze względu na koszt materiałów używanych do budowy ciężkich, sztywnych pływaków, często trudno jest sprawić, aby systemy te były opłacalne.

Powiedział Wim Soppe, badacz z TNO

Badacz z TNO zaznaczył, że nowa koncepcja wymaga znacznie mniej materiału, dzięki czemu może okazać się tańsza. Jak podaje pv-magazine, w przypadku gdy projekt zakończy się powodzeniem, zespół planuje zbudować komercyjny system o mocy od 1 MW do 5 MW na farmie wiatrowej na Morzu Północnym do 2024 r.

Źródło: pv-magazine, bluewater.com
Zdjęcie główne: bluewater.com

Zobacz również