Elastyczna pływająca instalacja fotowoltaiczna – demonstracyjny projekt na Morzu Północnym
Coraz częściej słyszymy o pływających instalacjach fotowoltaicznych. Tym razem przedstawiamy system, w którym zastosowano inne podejście do tej kwestii. Firma Bluewater Energy Services zdobyła dotację od rządu holenderskiego na budowę elastycznej pływającej instalacji fotowoltaicznej.
Projekt demonstracyjny wykonany w tej technologii ma pojawić się na Morzu Północnym. Z czego składa się system? Czy system będzie bardziej opłacalny niż standardowe konstrukcje pływające?

Bluewater Energy Services czyli, holenderska firma zajmująca się doradztwem inżynieryjnym planuje zbudować pływający system fotowoltaiczny, który wykorzystuje elastyczne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne i elastyczne pływaki, które poruszają się wraz z falami.
Z czego składa się instalacja?
Jak czytamy na stronie internetowej firmy, system składa się z wielu pojedynczych pływaków zacumowanych do wspólnej siatki cumowniczej. Pływaki są wykonane z elastycznej, wypełnionej powietrzem tkaniny o podwójnych ściankach.
Bluewater Energy Services zaznaczają, że tkanina łączy w sobie doskonałą lokalną stabilność pływaka i na tyle niską sztywność, że pływak może z łatwością podążać za profilem fali.
Pilotażowy projekt
Jak podaje pv-magazine, za projekt demonstracyjny firma została nagrodzona przez holenderski rządowy fundusz Renewable Energy Transition (HER+). Koncepcja została po raz pierwszy zademonstrowana w ramach pilotażowego projektu na małą skalę na Oostvoornse Meer, czyli jeziorze w pobliżu Rotterdamu.
Cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne
Projekt sprawdzający koncepcję składał się z dwóch pływaków o wymiarach 7 na 13 metrów. Na nich znajdują się moduły słoneczne o łącznej mocy 20 kW. Elastyczne cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne zostały opracowane przez konsorcjum kierowane przez holenderski instytut badawczy TNO.
Czy projekt ma szansę na komercjalizację?
W zaprojektowanym rozwiązanie zapewnia mniejszy opór fal, co ułatwia kotwiczenie. Instalacja jest też lżejsza niż tradycyjna - do jej budowy wykorzystano lżejsze, ale też tańsze materiały niż w przypadku sztywnych pływaków.
Ze względu na koszt materiałów używanych do budowy ciężkich, sztywnych pływaków, często trudno jest sprawić, aby systemy te były opłacalne.
Powiedział Wim Soppe, badacz z TNO
Badacz z TNO zaznaczył, że nowa koncepcja wymaga znacznie mniej materiału, dzięki czemu może okazać się tańsza. Jak podaje pv-magazine, w przypadku gdy projekt zakończy się powodzeniem, zespół planuje zbudować komercyjny system o mocy od 1 MW do 5 MW na farmie wiatrowej na Morzu Północnym do 2024 r.
Źródło: pv-magazine, bluewater.com
Zdjęcie główne: bluewater.com