Elastyczne moduły PV tak samo wydajne jak klasyczna fotowoltaika – gdzie można je stosować?

Amerykański startup New Use Energy wprowadził na rynek nową linię modułowych systemów fotowoltaicznych, opartych o ogniwa monokrystaliczne. Moduły są montowane w systemie za pomocą niestandardowej plandeki winylowej i nie posiadają ramy. Jakie są zalety takiego rozwiązania i gdzie można je stosować?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Startup New Use Energy z siedzibą w Arizonie zaprezentował SunTarp. Są to trwałe, wydajne i elastyczne panele fotowoltaiczne. Odznaczają się dużą wytrzymałością, dzięki czemu radzą sobie w wymagających warunkach atmosferycznych.

„SunTarp ułatwi naszym klientom pozyskiwanie energii elektrycznej w trudnych warunkach, gdy nie ma dostępu do zasilania sieciowego” - komentuje dyrektor generalny New Use Energy, Paul Shmotolokha.

Wydajność klasycznych modułów

Moduły SunTarp nie mają ramki ani szkła. Ich unikatowa konstrukcja sprawia, że są one o 30 proc. lżejsze niż tradycyjne moduły. Przy czym są one w stanie wytrzymać wibracje i uderzenia, które złamałyby tradycyjny monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny. Startup zaznacza, że są również tak samo wydajne i wytwarzają taką samą moc jak moduły tradycyjne. Rozwiązanie od Startupu New Use Energy jest zbudowane w taki sposób, aby były kompatybilne z różnymi systemami. 

Parametry technologii

Moduły do SunTarp dostarcza Merlin Solar. Ich rozwiązanie wykorzystuje ogniwa monokrystaliczne. Ich wydajność wynosi ponad 25 proc. Produkuje je amerykańska firma Sunpower. Moc wyjściowa elastycznych modułów jest różna, od 50 do 150 W. Zróżnicowana jest również ich waga - od 1,2 do 2,68 kg (klasyczne moduły PV ważą około 25 kg).

Napięcie w obwodzie otwartym wynosi od 20,8 do 21,1 V, a prąd zwarciowy od 3,12 do 9,10 A. Moduły można wygiąć pod kątem maksymalnie 30 stopni i przymocować za pomocą kleju lub przelotek. Skrzynka przyłączeniową stworzona została tak, aby była szczelna i wodoodporna. W celu sprawnego montażu, moduł jest wstępnie nawiercany.

Przykładowy montaż. Źródło: New Use Energy Solutions
Przykładowy montaż.
Źródło: New Use Energy.

Trzy wersje elastycznej fotowoltaiki

Rozwiązanie opracowane przez New Use Energy jest dostępne w trzech wariantach. Pierwszy z nich to TriFold SunTarp, który łączy w sobie trzy moduły, waży 6,8 kg i ma moc wyjściową 210 W. Drugi to FourFold SunTarp o mocy 320 W, który jest połączeniem czterech modułów - jego waga to 10,8 kg. Ostatni, HexFold SunTarp składa się z sześciu modułów o łącznej mocy 410 W i wadze równej 20,4 kg.

Od lewej: TriFold, QuadFold, HexFold. Źródło: New Use Energy.
Od lewej: TriFold, QuadFold, HexFold.
Źródło: New Use Energy.

Ceny TriFold SunTarp, FourFold SunTarp oraz HexFold SunTarp wynoszą odpowiednio 906,53 USD, 1318,45 USD oraz 1806,13 USD. 

Jak zaznaczają wynalazcy, rozwiązanie dostarcza znacznie więcej energii niż małe zestawy paneli dostępne na rynku.

Źródło: pv-magazine.com, New Use Energy.

Zdjęcie główne: New Use Energy.

Zobacz również