Polskie samorządy zrobiły kolejny krok w stronę ekologicznego transportu publicznego. Wczoraj w Warszawie odbyła się uroczystość, na której przedstawiciele podpisali umowy o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na zeroemisyjny transport publiczny.

Elektrobusy dla polskich miast – których?

Umowy, dzięki którym do polskich miast przybędą elektryczne autobusy podpisały Gdynia, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu, Miejski Zakład Komunikacji w Malborku oraz Miejski Zakład Komunikacji w Pile.

Korzyści z wykorzystania publicznego transportu elektrycznego

Korzyści związane z transportem elektrycznym, to oczywiście mniejsze zanieczyszczenie powietrza, mniejszy wpływ na zmiany klimatyczne, czy też mniejsze zakorkowanie miast. To kluczowe kwestie, z którymi zmagają się dzisiejsze miasta. Dodatkowo, elektryczny transport publiczny jest cichy.

Często zapominamy, że hałas ma ogromny, negatywny wpływ na jakość i komfort naszego życia, a także na różnego rodzaju choroby, które są jego wynikiem – na przykład stres.

Autobusy elektryczne stwarzają szansę, by uwolnić się od hałasu. To że są ciche, tworzy też nowe możliwości potencjalnego umiejscowienia przystanków autobusowych, w miejscach, które dzisiaj są niedostępne – wewnątrz budynku, w galeriach handlowych, czy nawet w szpitalach. To sprawia, że transport publiczny jest coraz bliższy i bardziej atrakcyjny. Każdy chciałby być bliżej przystanku, żeby móc skorzystać z transportu miejskiego. Stworzenie przystanku autobusowego pod oknem mieszkania w przypadku autobusu spalinowego, jest absolutnie nieatrakcyjne. To jest też przewaga autobusu elektrycznego chociażby nad tramwajami.

Gdynia – przykład inwestycji

Dzięki Programowi Operacyjnemu, Gdynia będzie mogła zrobić kolejny krok w stronę ekologicznego transportu. Warto przypomnieć, że jest jednym z trzech polskich miast po których poruszają się trolejbusy. Teraz flota autobusów elektrycznych zostanie dodatkowo zwiększona.

Na rozwój elektrycznego transportu publicznego poprzez zakup elektrycznego taboru wraz z rozbudową infrastruktury oraz budową punktów doładowań Gdynia otrzymała prawie 70 milionów złotych.Dzięki temu na ulicach Gdyni pojawią się 24 nowe w pełni elektryczne autobusy. Całkowita wartość projektu to ponad 81 milionów złotych.

Źródło: gdynia.pl

Redakcja GLOBEnergia