Elektrociepłownia oparta na odpadach resztkowych powstanie w Gliwicach

Planowany w Gliwicach projekt Parku Zielonej Energii podpisał umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma na celu stworzenie zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni mającej od 2028 roku wytwarzać ciepło i energię elektryczną z lokalnych komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Plan na rozwój

Miasto Gliwice planuje budowę Parku Zielonej Energii - zaawansowanej technologicznie elektrociepłowni mającej od 2028 roku wytwarzać ciepło i energię elektryczną. Pochodzić będą one z lokalnych, komunalnych odpadów resztkowych niedających się już odzyskać poprzez segregację i recykling. W środę, 17 lipca, w siedzibie miejskiej spółki PEC - Gliwice Sp. z o. o. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tej inwestycji. Kwota dofinansowania sięga blisko 271 mln zł.

Będzie to ważny z perspektywy zrównoważonego rozwoju krok w kierunku rozbudowy gliwickiej ciepłowni o nowoczesny blok z kotłem wielopaliwowym. Będzie wytwarzał on ciepło i energię elektryczną z odpadów resztkowych. Inwestycja będzie kluczowym elementem gospodarki obiegu zamkniętego, pozwalając na pełne odzyskania termiczne energii z lokalnych odpadów komunalnych. Docelowo ma też wspomóc całkowite wyeliminowanie węgla w produkcji ciepła i prądu, a także ograniczenie zużycia wody. Będzie to miało korzystny wpływ na środowisku i wyhamowanie wzrostów cen dostawy ciepła.

Z korzyścią dla wszystkich

Park Zielonej Energii to obecnie jedyne takie przedsięwzięcie na Śląsku, które zostało wysoko ocenione pod kątem technicznym i środowiskowym, a dzięki temu uzyskało dofinansowanie Funduszu. Paliwem dla gliwickiej instalacji mają być odpady resztkowe pochodzące od mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego. Rozwiązanie to jest wynikiem współpracy Miasta Gliwice i miejskich spółek z okolicznymi gminami. Wpisuje się ono w ideę zrównoważonego rozwoju, a także pozwoli miastu i powiatowi na wieloletnią stabilizację opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Dodatkowo inwestycja stworzy nowe miejsca pracy. Do dyspozycji mieszkańców będzie też efektowna wieża widokowa Parku.

“Inwestycje, takie jak Park Zielonej Energii - innowacyjne, wzorowane na najlepszych europejskich rozwiązaniach, wysoko oceniane pod kątem wpływu na środowisko i sprzyjające powstaniu nowych miejsc pracy, będą służyły mieszkańcom przez wiele lat. Korzyści dla gliwiczan obejmą m.in. dostęp do czystego ciepła i energii elektrycznej, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Cieszę się, że Gliwice, zmierzające w kierunku neutralności klimatycznej, dzięki dofinansowaniu z Funduszu będą mogły zrealizować taki projekt” - mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

“Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, do 2035 roku na składowiska trafić może nie więcej niż 10% zebranych odpadów komunalnych. Aktualnie w Polsce na składowiska trafia ilość rzędu 37%. Budowa Parku Zielonej Energii w Gliwicach na pewno wspomoże miasto w realizacji wspomnianego strategicznego celu, zagospodarowując energetycznie jedynie pozostałości po sortowaniu, które nie będą nadawać się do recyklingu, przekształcając je w ciepło i energię elektryczną” - dodaje podczas uroczystości Paweł Augustyn, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planowana produkcja

Rocznie w Parku Zielonej Energii przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty. Pozwoli to na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej, co pokryłoby statystyczne zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych. Wytworzy także około 490 tys. GJ ciepła, co stanowi jedną czwartą zapotrzebowania dla Gliwic i umożliwi ograniczenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie. Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny. Pod uwagę brane są również instytucje i podmioty wchodzące w skład Gliwickiego Klastra Energii.

Prezes PEC - Gliwice Krzysztof Szaliński podkreśla, że Nowoczesny Park Zielonej Energii oprócz ciepła i energii będzie produkować ok. 30 tys. m3 wody. Jest to równowartość 250 tys. wanien. Odzyskana woda szara, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, będzie ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym, co pozwoli na ograniczenie zakupu świeżej wody z sieci wodociągowej.

Podpisanie umowy

W uroczystości podpisania umowy udział wzięli prezydent Gliwic - Katarzyńska Kuczyńska-Budka, Paweł Augustyn - wiceprezes NFOŚiGW, Mateusz Pindel - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Kazimierz Karolczak - przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz samorządowcy z Pyskowic, Rudzińca, Knurowa, Gierałtowic, Pilchowic oraz Sośniowic, czyli gmin wchodzących w skład powiatu gliwickiego.

Park Zielonej Energii finansowany będzie ze środków NFOŚiW, budżetu Miasta Gliwice, środków własnych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - Gliwice Sp. z o. o. oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rozpoczęcie realizacji planowane jest na 2025 r. Zgodnie z planami, Park powinien być gotowy w drugim kwartale 2028 roku. PEC – Gliwice przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę prac, a na początku lipca wybrał już inżyniera kontraktu: firmy Energopomiar Sp. z o.o. oraz Antea Polska S.A. 

Źródło: PEC Gliwice

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia