Elektrociepłownie Orlenu bez węgla do 2035 roku

Pełna dekarbonizacja elektrociepłowni i ciepłowni Orlenu w aglomeracji warszawskiej ma nastąpić do 2035 r. Elektrociepłownie Żerań, Siekierki i Pruszków oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn, będące częścią PGNiG TERMIKA, mają odejść od spalania węgla, zastępując go bardziej ekologicznymi źródłami energii.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Koniec z węglem

Podstawą transformacji wymienionych jednostek będzie przejście na ciepło generowane z gazu i OZE. Pozwoli to znacząco ograniczyć emisję CO2. Plan zakłada również wykorzystanie ciepła odpadowego, odzyskiwanego m.in. ze ścieków, spalin i systemów chłodzących, oraz zastosowanie nowoczesnych akumulatorów ciepła. Dzięki tym zmianom emisja dwutlenku węgla z systemów ciepłowni ma spaść o 55% do 2035 roku. Oznacza to redukcję o prawie 3 miliony ton w porównaniu do poziomu z 2019 roku. W efekcie, zysk operacyjny EBITDA ORLEN związany z wdrożeniem planu ma sięgnąć nawet 4 miliardy złotych rocznie.

Kluczowe Inwestycje w Siekierkach i Żeraniu

Obecnie ciepłownicze aktywa Grupy ORLEN w aglomeracji warszawskiej opierają się w 61,5% na węglu, 22,5% na gazie i 16% na innych technologiach, takich jak olej lekki i biomasa. Do 2035 roku węgiel zostanie całkowicie wyeliminowany z produkcji energii. W zamian, około 67% energii będzie pochodzić z gazu, 25% z odnawialnych źródeł energii i nowych technologii wykorzystujących ciepło odpadowe, a pozostała część zostanie zapewniona przez lekki olej, który stopniowo zostanie zastąpiony bio-olejem i innymi paliwami alternatywnymi.

Największe inwestycje zaplanowane są w Elektrociepłowni Siekierki, gdzie do 2030 roku ma powstać nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt. W Elektrociepłowni Żerań natomiast planuje się budowę bloku wielopaliwowego, opartego częściowo na biomasie, oraz instalację trzech układów kondensacji spalin wspieranych pompami ciepła. Rozbudowa układów magazynowania ciepła w obu tych elektrociepłowniach umożliwi akumulację do 6400 MWh energii cieplnej, co zwiększy elastyczność systemu.

Droga do 2050

W perspektywie do 2050 roku, Grupa ORLEN planuje osiągnąć pełną neutralność emisyjną w dostarczaniu ciepła do warszawskiego i pruszkowskiego systemu ciepłowniczego. Wsparciem tego celu będzie m.in. zastosowanie bio-metanu, bio-oleju oraz technologii wychwytu i składowania CO2, które są obecnie rozwijane. Plan ten wpisuje się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego, a jego realizacja pozwoli także na pozyskanie dodatkowych uprawnień do emisji CO2 o wartości nawet 940 milionów złotych na lata 2026-2030.

Plan Neutralności Klimatycznej został już złożony do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami i po weryfikacji trafi do oceny Komisji Europejskiej. Realizacja tych założeń sprawi, że ORLEN stanie się liderem w dekarbonizacji ciepłownictwa w Polsce, przyczyniając się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Źródło: ORLEN

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia