Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to dobry czas na chwilę refleksji na temat tego, w jakiej kondycji jest elektromobilność w Polsce.

O rewolucji w transporcie opowiada Krzysztof Zamożny – szef sprzedaży eMobility Polska Garo Polska.

Nowy model właściciela pojazdu

Mamy do czynienia z rewolucją w transporcie. Zaczynamy odchodzić od modelu bycia właścicielem pojazdu. W Polsce są już wprowadzane projekty np. Vozilla we Wrocławiu czy Cherry Car w Poznaniu, czyli carsharing oparty na samochodach elektrycznych. W krajach zachodnich funkcjonuje to od wielu lat.

Na razie jesteśmy spóźnieni, ale może to mieć swoje plusy, m.in. bagaż doświadczeń pochodzący z Europy zachodniej czy Skandynawii. Tam ta transformacja już ma miejsce, to nie jest kwestia przyszłości. W Norwegii w trzecim kwartale zeszłego roku sprzedano więcej pojazdów z napędem elektrycznym niż spalinowym.

Dobry moment na edukację

Liczba pojazdów elektrycznych jak również liczba stacji ładowania w Polsce nie jest jeszcze wysoka. To jednak bardzo dobry moment na poszerzanie wiedzy i świadome wybory, np. odnośnie zachowania właściwych proporcji pomiędzy stacjami ładowania AC i DC. O tym zaczyna się dopiero mówić w Polsce. Dzieląc ładowarki na ładujące prądem stałym – bezpośrednio akumulatory – i ładujące prądem przemiennym – z zastosowaniem przetwornicy zainstalowanej w samochodzie, widzimy różnice w cenie oraz w czasie ładowania. Musimy zastanowić się, który typ ładowarki potrzebujemy w danej lokalizacji.

Stacje ładowania prądem stałym bezapelacyjnie muszą być montowane np. przy ciągach komunikacyjnych, na stacjach benzynowych, w których nie możemy spędzić kilku godzin. Z drugiej strony, rozważając miejsca typu: hotele, restauracje, osiedla wielorodzinne, miejsca pracy czy hale targowe i galerie, to tam ładowarki AC się sprawdzają. Warto w tym miejscu wspomnieć, że koszt 1 stacji DC odpowiada 5–6 stacjom AC.  Świadomość tego jakie mamy potrzeby jest kluczowa przy wyborze stacji ładowania dla danej lokalizacji.

Przejście na elektromobilność nie łączy się tylko ze zmianą aut na elektryczne, ale także ze zmianą świadomości, a my możemy budować ją bazując na doświadczeniach innych, bardziej „elektromobilnie doświadczonych” krajów.

Czytaj cały wywiad:


O Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) odbywa się w tym roku w dniach 16-22 września. Punktem kulminacyjnym będzie Dzień bez Samochodu – 22 września.
ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Krzysztof Zamożny

Szef sprzedaży eMobility Polska Garo Polska Sp. z o.o.