Można tu wymienić m.in. brak emisji zanieczyszczeń w miejscu użytkowania, poprawa komfortu podróżowania oraz obniżenie emisji hałasu. Dzięki temu autobusy elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich samorządów, a ich podaż na krajowym rynku systematycznie rośnie.
Wsparcie finansowe
Inwestycje w rozwój elektromobilności zyskują systemowe wsparcie ze środków krajowych, w tym z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, programów dedykowanych NCBiR oraz NFOŚiGW, jak również poprzez ukierunkowanie środków europejskich.
Bariery w rozwoju e-busów
Analiza czynników wpływających na efektywną eksploatację e-busów jest zagadnieniem szerokim i powinna odbywać się przy udziale ekspertów. Główną barierą wpływającą na efektywność eksploatacji autobusów elektrycznych w transporcie miejskim jest bateria trakcyjna, związany z nią zasięg pojazdu oraz czas ładowania. Wybór systemu ładowania determinuje strategię eksploatacji pojazdów i wpływa na sposób ładowania. Pojazdy można ładować za pomocą złącza wtykowego, pantografu lub pętli indukcyjnej, w systemie nocnym, stacjonarnym – w zajezdni z doładowywaniem, szybkim – na pętlach, lub dynamicznym – w ruchu.
Zastępując autobusy konwencjonalne autobusami elektrycznymi, powinno się wybierać w pierwszej kolejności:
- linie o krótszych trasach,
- ulice o gęstej zabudowie,
- nowe osiedla mieszkaniowe,
- obszary turystyczne i zabytkowe.
Wybór obsługiwanych przez autobusy elektryczne linii powinien być powiązany z systemem ich ładowania, charakterystyką terenu i wiązać się z poprawą jakości oferty przewozowej.
Wzrost znaczenia autobusów elektrycznych
Liczba autobusów elektrycznych w polskich miastach rośnie w rekordowym tempie, przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i operatorom transportu oraz producentom pojazdów. Najwięcej autobusów elektrycznych porusza się po ulicach Warszawy, Krakowa oraz Jaworzna. W obszarze zrównoważonego transportu bogate doświadczenia mają także Gdynia, Lublin i Zielona Góra.
Przejście na niskoemisyjny transport w miastach ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić:
- ograniczenie emisji,
- redukcję hałasu,
- lepsze parametry pracy,
- niższe koszty operacyjne,
- zwiększone bezpieczeństwo eksploatacji.
Dowiedz się więcej!
Dowiedz się więcej o elektromobilności w miastach i efektywnych energetycznie inwestycjach! Poradnik Samorządowy “Energia w Gminie”, to syntetyczny zbiór porad, przykładów i podstawowych informacji na temat inwestycji energetycznych, który można pobrać bezpłatnie TUTAJ
Poradnik Samorządowy “Energia w Gminie” jest również dostępny do pobrania bezpłatnie w naszym sklepie!