Władze samorządowe oraz kierownictwo BYD Company Ltd. ogłosiły w tym tygodniu, że BYD otworzy w brazylijskim mieście Campinas (rejon Sao Paulo) swoją pierwszą fabrykę w Ameryce Południowej, tworząc około 450 nowych miejsc pracy. Ma zostać otworzona w 2015 roku.

 
Produkowane w niej mają być rejsowe autobusy długiego zasięgu zasilane wyłącznie prądem elektrycznym. Jak zapewnia dyrektor generalny BYD w Brazylii, Tyler Li, w pierwszym roku produkcji fabryka będzie w stanie wyprodukować 1 000 elektrycznych autobusów razem z bateriami, a to, jak dodaje, dopiero pierwszy krok w ekspansji. Miasto zostało wybrane ze względu na “ducha innowacji i cel miasta, jakim jest budowanie czystszego społeczeństwa. Obok autobusów i akumulatorów, naszym marzeniem jest wybudować tu magazyn energii i zainstalować panele fotowoltaiczne, by pomóc regionowi osiągnąć cel zerowej emisji” – stwierdził założyciel i dyrektor BYD – Wang Chuantu.
BYD, jako największy na świecie producent akumulatorów, ma zamiar oprzeć zasilanie swoich autobusów o własne baterie Fe Battery, bazujące na fosforanie żelaza. Spełniają one podwyższone standardy bezpieczeństwa pożarowego, oferując duży wydatek oraz gęstość prądu, dobrą wydajność w podwyższonej temperaturze oraz cykl życiowy obejmujący ponad 6 000 cykli ładowanie-rozładowanie (według zapewnień producenta to 20 lat pracy).

Zarząd firmy oraz udziałowcy widzą w oferowanych, ekologicznie i ekonomicznie uzasadnionych produktach duży potencjał na przyszłość. To spojrzenie wydaje się potwierdzać mocne wejście BYD na rynki obu Ameryk z asortymentem autobusów zasilanych elektrycznie oraz swoimi samochodami elektrycznymi o zasięgu do 300km na pojedynczym ładowaniu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że zależy im na integracji firmy z lokalnym społeczeństwem, co potwierdzają decyzjami – BYD poczyniła wielkie inwestycje nie tylko w nową fabrykę, ale również biura i lokalną sieć dealerską.

Opracowanie: Bartłomiej Ciapała
Źródło:  www.byd.com
www.evnewsreport.com