Aktualności Aktualności

Izrael buduje wielką elektrownię CSP

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Izrael inwestuje duże pieniądze w systemy wykorzystujące promieniowanie słoneczne

Choć wykorzystanie fotowoltaiki jest w stanie zwrócić się w prawie każdym regionie Ziemii, są obszary, które sprzyjają jej szczególnie wysokiej efektywności. Wśród nich znajdują się amerykański Teksas, Indie oraz... izraelskie pustynie. Już niedługo właśnie tam powstanie jedna z największych instalacji OZE na świecie.

Wznoszona na pustyni Negrev konstrukcja zużyje 28 tysięcy ton stali. Ilość ta wystarczyłaby do utworzenia czterech wież Eiffel'a.

Instalacja pokryje teren czterech kilometrów kwadratowych. Na chwilę obecną, klasyfikuje się jako piąty największy obiekt tego typu na świecie i pierwszy w Izraelu. Już obecnie izraelskie władze dostrzegają potencjał turystyczny konstrukcji, która widoczna ze znacznych odległości, robi piorunujące wrażenie na widzach.

Co ciekawe, mamy tutaj do czynienia z połączeniem słonecznych technologii. Pierwszą częścią farmy będzie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 30 MW. Druga będzie składać się z pół miliona luster, przekierowywujących promieniowanie słońca na specjalnie wybudowaną wieżę.

Na niej zostaną umieszczone sole, które przez skoncentrowane promieniowanie będą podgrzewane do wysokich temperatur. Następnie zgromadzone ciepło zostanie przekazane do rurek wypełnionych oleistą substancją, których wysoka temperatura posłuży do odparowania wody napędzającej turbinę elektryczną. Ta wygeneruje prąd.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie heliostatów. Pozwolą one na idealne "trafienie" promieniowaniem w szczyt wieży, niezależnie od kąta padania promieni. Punkt skupienia został wyznaczony na wysokości 250 metrów, co kwalifikuje konstrukcję jako najwyższą na świecie wieżę CSP.

Dzięki temu system termofotowoltaiczny będzie efektywnie pracował przez 18 godzin dziennie, a moc na poziomie około 160 megawatów (cieplna oraz elektryczna, z małym dodatkiem instalacji działających na gaz ziemny) zapewni energię dla 77 tysięcy domostw każdego dnia. Po jakimś czasie zostanie dobudowany drugi kompleks termofotowoltaiczny. Docelowa moc całości to 250 MW.

Według izraelskiego ministra infrastruktury, obecność takiego obiektu nie tylko pozwoli na ekologiczne pozyskanie energii, ale również wyraźne zmniejszenie zależności kraju od importu surowców energetycznych.

Świetne warunki środowiskowe, przykuwający oko design oraz wysoka efektywność pracy – czego więcej potrzeba instalacjom OZE?

źródło : Brightsourceenergy