W Chile, na pustyni Atacama – jednym z najsuchszych obszarów na świecie – powstaje elektrownia fotowoltaiczna Huantacondo o mocy 98 MW.  Za projekt odpowiada Grupa Eiffage. Inwestycja jest realizowana w ramach programu „Energía 2050”, który zakłada, że do 2050 roku aż 70 proc. energii elektrycznej w Chile będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Wartość inwestycji wynosi 135 mln euro.

Wielka farma fotowoltaiczna pośród pustyni

Spółki z Grupy Eiffage – francuska Eiffage Concessions i hiszpańska Eiffage Energía – podpisały kontrakt na budowę elektrowni fotowoltaicznej w Chile. Elektrownia o nazwie Huatacondo powstanie na chilijskiej pustyni Atacama. Będzie dysponowała mocą na poziomie 98 MW. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, partnerami Eiffage są japońskie firmy Sojitz i Shikoku Electric Power. Pakiet finansowania obejmuje zarówno kapitały własne dostarczone przez trzech partnerów, pożyczkę bankową objętą nadzorem japońskiej agencji kredytów eksportowych (NEXI) jak również komercyjną linię kredytową.

fot. archiwum Eiffage Group

70% energii ze źródeł odnawialnych w Chile do 2050 roku

Elektrownia fotowoltaiczna Huantacondo jest realizowana w ramach programu „Energía 2050”, który zakłada, że do 2050 roku aż 70 proc. energii elektrycznej w Chile będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Za jej budowę odpowiedzialna będzie spółka Eiffage Energía, posiadająca bogate doświadczenie oraz szerokie kompetencje w obszarze projektów solarnych. Ta hiszpańska spółka będzie także operatorem zbudowanej elektrowni przez 30 lat i otrzyma z tego tytułu 138 milionów euro.

Podpisana umowa jest kolejnym przykładem zaangażowania Grupy Eiffage w realizacje związane z budową sektora energii odnawialnej w Ameryce Łacińskiej. Na całym świecie Grupa Eiffage zbudowała elektrownie solarne o mocy ponad 1,5 GW. Do najbardziej znanych realizacji w tym segmencie należą elektrownie w Cestas (południowa Francja) o maksymalnej wydajności 300 MW oraz Quilapilún (okolice Santiago, Chile) o maksymalnej wydajności 110 MW. W 2017 r. Niedawno Eiffage rozpoczął także budowę elektrowni słonecznych w Ten Merina w Senegalu oraz w Nawakszut (Nouakchott) stolicy Mauretanii. Obszary takie jak Afryka czy Ameryka Łacińska są szczególnie perspektywiczne z uwagi na panujące tam korzystne warunki klimatyczne.

fot. archiwum Eiffage Group

Energia na miarę potrzeb i możliwości

Kraje wyróżniające się wysokim usłonecznieniem posiadają idealne warunki do lokalizacji ogromnych inwestycji fotowoltaicznych. Wiele z tych państw to kraje rozwijające się, gdzie zapotrzebowanie na energię jest bardzo duże. Budowa wielkich elektrowni fotowoltaicznych w takich miejscach to nie tylko gwarancja wysokiego uzysku energii, ale również duży krok do przodu dla rozwoju tych krajów poprzez zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego i zwiększanie udziału OZE w strukturze produkcji energii.

Źródło: materiały prasowe Eiffage Group oraz Martis Consulting

                         fot. archiwum Eiffage Group

 

 

Redakcja GLOBEnergia