Elektrownia PV – od czego zacząć?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jeszcze kilkanaście lat temu zdanie „Produkuję prąd ze słońca” wywoływało delikatny grymas i politowanie na twarzy osób postronnych, niezainteresowanych tematem.

 
Dzisiaj osoby, które się na takie rozwiązanie zdecydują, budzą respekt, może zdziwienie. Ciągle jeszcze w naszym kraju kojarzy się to po prostu z fanaberią ludzi, którzy mają do ulokowania środki finansowe. To jednak nie do końca prawda! W świetle dzisiejszej polityki energetycznej, klimatycznej i administracyjnej taka inwestycja nawet w naszym kraju może przynosić realne zyski i dawać satysfakcję. 
 
 Projektowanie instalacji rozpoczyna się od określenia, do czego tak naprawdę chcemy wykorzystać wyprodukowaną energię. Do konsumowania energii elektrycznej należy zaprojektować instalację wyspową (ang. off-grid), czyli taką, która nie ma możliwości wyprowadzenia energii do sieci elektroenergetycznej. Cały budynek ma oczywiście możliwość pobierania energii z sieci, w przypadku niedoboru energii wyprodukowanej przez instalację PV.
 
 
Drugim typem instalacji, zdecydowanie najbardziej popularnym, są instalacje sieciowe (ang. on-grid), czyli takie, które mają możliwość wyprowadzania nadmiaru energii do sieci elektroenergetycznej. Oprócz oszczędności na zakupie energii elektrycznej, są one również pewnego rodzaju źródłem dochodu, którego wysokość jest uzależniona od systemu wsparcia i ceny energii elektrycznej na rynku energii.
 
Należy zaznaczyć, że instalacje sieciowe są istotnie tańsze od wyspowych. Są także łatwiejsze w doborze i wykonaniu. Zasadniczo, jeżeli dany obiekt jest podłączony do sieci lub ma taką możliwość, zdecydowanie korzystniejszy dla inwestora będzie wybór instalacji sieciowej.
 
Przy inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną najczęściej za lokalizację służy dach lub grunt. Moduły budujące generator fotowoltaiczny powinny być skierowane na południe, najlepiej pod kątem 25–45 stopni. Przy takim ustawieniu elektrownia PV będzie produkować rocznie największą ilość energii.
 
Pewne obawy może budzić wytrzymałość dachu, szczególnie jeżeli budynek liczy kilkadziesiąt lat. Drewniana konstrukcja może nie wytrzymać dodatkowego obciążenia. Warto zwrócić uwagę, że każdy moduł to średnio 20 kg dodatkowego balastu. Należy zaznaczyć, że problem ten będzie dotyczył jedynie bardzo starych budynków jednorodzinnych lub lekkich hal, których dachy trzeba odśnieżać. 
 
Anna Będkowska
Bogdan Szymański
Redakcja GLOBEnergia
 
Cały poradnik „Od pomysłu do realizacji elektrowni PV” – GLOBEnergia 1/2015