Elektrownia słoneczna na balkonie? Będzie wsparcie rozwoju fotowoltaiki na balkonach!

Ministerstwo ochrony klimatu, rolnictwa, obszarów wiejskich i środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformowało, że zapowiadany program wspierający rozwój instalacji fotowoltaicznych na balkonach cieszy się już ogromnym zainteresowanie mieszkańców. Na ten cel lokalne władze przeznaczą łącznie 10 mln euro.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

Na szczycie energetycznym w Rostocku rząd landu postanowił wesprzeć systemy fotowoltaiczne instalowane na balkonach należących do mieszkańców budynków wielorodzinnych. Jak zauważa minister ochrony klimatu, rolnictwa, obszarów wiejskich i środowiska dr Till Backhaus, wiadomość ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i to nie tylko w mediach.

Od momentu ogłoszenia programu o wartości 10 mln euro, w naszym biurze telefony nie przestają dzwonić. Mieszkańcy mają wiele pytań na ten temat, co świadczy o tym, że potrzeba jest duża. Większość pytań obraca się wokół tego, kto i kiedy może dostać wsparcie finansowe.

Minister ochrony klimatu, rolnictwa, obszarów wiejskich i środowiska dr Till Backhaus

Do składania wniosków do Państwowego Instytutu Finansowania (LFI) uprawnione są osoby fizyczne będące najemcami mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz właściciele nieruchomości mieszkalnych zamieszkałych przez właściciela, których głównym miejscem zamieszkania jest Meklemburgia-Pomorze Przednie. Szczegóły dotyczące finansowania pojawią się w październiku 2022 roku. Dodatki będą przyznawane według kolejności zgłoszeń. Rząd nie przewiduje rozszerzenia alokacji środków w programie w przypadku wyczerpania budżetu.

500 euro na fotowoltaikę na balkonie

Przewidziana w programie kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 500 euro. Dotację można przeznaczyć na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego na balkonie, gotowego do podłączenia do sieci. Obecnie balkonowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 600 W można kupić średnio za kwotę 1000 euro.

Do wsparcia nie kwalifikuje się wcześniej sprzęt zamówiony lub kupiony w przedsprzedaży. Właściciel lokalu musi wyrazić zgodę na wszelkie zmiany w elewacji budynków, jeśli instalacja systemu balkonowego będzie tego wymagała. Inwestor jest także zobowiązany do powiadomienia operatora sieci o balkonowej instalacji PV. Wymagany jest ponadto dwukierunkowy licznik energii elektrycznej. Urządzenie musi odpowiadać np. normie bezpieczeństwa DGS 0001 dla urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej podłączanych do sieci.

Oszczędności rzędu 148 euro rocznie

Jak wylicza resort, przeciętne 2-osobowe gospodarstwo domowe w Niemczech zużywa rocznie około 2500-3500 kWh (mieszkanie/dom jednorodzinny). Przy średniej cenie 37 centów/kWh brutto oznacza to koszty energii elektrycznej w wysokości 925-1295 euro rocznie. Fotowoltaika balkonowa może dać oszczędności rzędu 148 euro rocznie. Bez magazynu energii gospodarstwo domowe może wykorzystać średnio około 400 kWh, ponieważ energia musi być zużyta w czasie rzeczywistym.

Ministerstwo zastrzega, że inwestor musi zapewnić, że uwzględnione zostaną względy ochrony zabytków, oraz że instalacje wystające w obszar ruchu drogowego spełniają również niezbędne wymagania prawa budowlanego.

Źródło: Ministerstwo Ochrony Klimatu, Rolnictwa, Wsi i Środowiska Meklemburgii-Pomorze Przednie

Zobacz również