Elektrownia wodna Dorfmuhle w Austrii, ukłon w stronę natury

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Elektrownia wodna na rzece Ybbs

„Rozsądne wykorzystywanie energii” to jednocześnie motto i zadanie austriackiego przedsiębiorstwa energetycznego evn naturkraft.

Projekt elektrowni wodnej w Austrii w miejscowości Dorfmühle nad rzeką Ybbs jest dowodem, iż przy pozyskiwaniu energii można brać pod uwagę różne kwestie, nie tylko samą wysoką wydajność instalacji. Przy realizacji przedsięwzięcia przedsiębiorstwo energetyczne z Dolnej Austrii nie tylko skupiło się na zachowaniu naturalnego środowiska dla żyjących tam gatunków zwierząt i rosnących gatunków roślin.

Elektrownia wodna Dorfmühle nad rzeką Ybbs nie tylko dostarcza rocznie 12 GWh energii elektrycznej do sieci przedsiębiorstwa energetycznego Dolnej Austrii EVN; teren wypoczynkowy stworzony równocześnie z uruchomieniem elektrowni to raj dla miłośników natury i odpoczynku.

Już od roku 1890 wytwarzany jest tu prąd. Na początku lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorstwo energetyczne evn naturkraft przejęło elektrownię Dorfmühle, która kilka lat później została zniszczona przez klęski żywiołowe: Po powodzi przejściowo zaprzestano eksploatacji elektrowni, jak jest to opisane w kronikach zakładu. Pojawiają się pierwsze głosy dotyczące odbudowy elektrowni. Pomysł ten zostaje wprowadzony w życie kilka lat później w projekcie elektrowni, różniącym się pod wieloma względami od innych: na pierwszy plan wysuwa się integracja zakładu w istniejący krajobraz – aspekty ekologiczne są przy tym tak samo istotne, jak kwestie wypoczynku i spędzania wolnego czasu przez okolicznych mieszkańców.

Elektrownia wodna Dorfmuhle w Austrii

Za wytwarzanie energii odpowiedzialne są dwie turbiny Kaplana, zaopatrujące ok 3800 gospodarstw domowych w prąd pozyskiwany z naturalnego źródła energii. Firma Schubert Elektroanlagen dostarczyła całość wyposażenia elektrotechnicznego, od urządzeń sterowniczych i regulacyjnych, aż do 20 kV-zasilania w energię. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu sterowania procesami wszystkie istotne dane dotyczące funkcjonowania elektrowni wyświetlane są w przejrzysty sposób na ekranie dotykowym, który jednocześnie służy do sterowania całego systemu. (…)

 

CHRISTIAN SCHWARZENBOHLER, SCHUBERT ELEKTROANLAGEN GmbH


Cały artykuł - GLOBEnergia 1/2009