Wkrótce Gliwice staną się kolejnym polskim miastem, które postawiło na elektromobilność! Przyczynią się do tego w pełni elektryczne autobusy Volvo, które wygrały przetarg rozstrzygnięty przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Cieszymy się, że już wkrótce na ulice Gliwic wyjadą nowe, zeroemisyjne, ciche autobusy. Stale podejmujemy kroki, aby transport publiczny w mieście był jak najbardziej przyjazny środowisku, co przekłada się na zdrowie i komfort mieszkańców – podkreśla Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Jak podaje Volvo, do Gliwic zostanie dostarczonych siedem autobusów Volvo 7900 Electric o długości 12 metrów, mieszczących ponad 75 pasażerów oraz trzy autobusy przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated o długości 18 metrów, które mogą przewieźć ponad 130 pasażerów.

Autobusy Volvo dostarczone do Gliwic będą pojazdami całkowicie niskopodłogowymi i przystosowanymi do przewozu osób z niepełnosprawnością.

Zostaną wyposażone m.in. w:

  • klimatyzację
  • monitoring wizyjny
  • system informacji pasażerskiej
  • ładowarki USB dla pasażerów
  • system Wi-Fi

Warto wspomnieć także o gwarancji. Producent zapewnia 5-letnią gwarancję ogólnopojazdową, 15 lat gwarancji na nadwozie i szkielet kratownicy, 12 lat na system detekcji i gaszenia pożaru, 10 lat na system klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy oraz aż 15-letnią gwarancję na baterie.

Krótsze autobusy Volvo 7900 Electric będą zasilane bateriami o pojemności 264 kWh, a autobusy przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated bateriami o pojemności 330 kWh. Długość trasy na jednym ładowaniu będzie mogła wynieść powyżej 100 km.

Jak podaje Volvo, ładowanie odbywać się będzie w zajezdni – poprzez gniazdo plug-in oraz przez szybką ładowarkę – pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu. Ładowanie autobusów będzie trwało zaledwie kilka minut.

Volvo Electric, źródło: Volvobuses

Finansowanie

Zakup autobusów jest realizowany dzięki unijnemu wsparciu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, priorytet 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach, działanie 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Kiedy autobusy trafią do Gliwic?

Elektryczne autobusy Volvo trafią do Gliwic do końca 2021 roku, bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane i w całości produkowane.

Po jakich miastach jeżdżą autobusy Volvo?

Gliwice wkrótce dołączą do grona miast po których jeżdżą autobusy z wrocławskiej fabryki. Zelektryfikowane autobusy Volvo jeżdżą już po ulicach Inowrocławia, Sosnowca, Krakowa, Tarnowskich Gór, Jeleniej Góry, Koszalina, Białegostoku, Krosna, Leszna, Grudziądza, Ełku, Kędzierzyna Koźla i Świerklańca. Po całym świecie jeździ już ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów Volvo.

Źródło: Volvobuses

Źródło zdjęcia głównego: Volvobuses

Redakcja GLOBEnergia