Po wyborach parlamentarnych, zapowiadane są spore zmiany w obecnym układzie głównych resortów. Nas najbardziej interesuje wszystko co związane z energią i ochroną klimatu, więc podajemy najnowsze informacje jakie dotyczą Ministerstwa Środowiska.

Jak podało dzisiaj przed południem radio RMF FM po konsultacji z politykami z Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędnikami kancelarii premiera, spore zmiany czekają resort Ministra Henryka Kowalczyka. Nieoficjalnie dowiedziano się, że prawdopodobnie pożegna się z rządem, a sam resort zostanie podzielony na dwie części.

Jedna część będzie zajmowała się tematami ochrony klimatu, odnawialnymi źródłami energii, prosumentami i walką o jakość powietrza w Polsce, a druga ma nadzorować Lasy Państwowe. Do tej pierwszej części wliczy się prawdopodobnie również geologia.

Każda z części będzie miała innego nadzorującego. Kwestiami środowiskowymi ma opiekować się Porozumienie Jarosława Gowina. Powołując się na informacje jakie podaje RMF FM, resort ten przejmie obecna Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz, albo obecny prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotr Woźny.
Sektorem Lasów Państwowych będzie opiekować się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Dobra zmiana?

Kandydaci na stanowisko szefa resortu odpowiedzialnego na klimat, środowisko i odnawialne źródła energii to osoby od dłuższego czasu związane i zaangażowane w sprawy prosumentów, współautorzy zapisów korzystnych dla mikroinstalacji OZE i koordynatorzy programów, poprawiających zasadność i efekt ekonomiczny instalacji prosumenckich w Polsce. Cieszy nas fakt, że kandydaci na to stanowisko to osoby doświadczone i biegłe w tematach energetycznych, otwarte na sugestie, starające się słuchać głosu branży i stowarzyszeń.

Nie zapominajmy, że kandydaci na stanowisko resortu od energii i klimatu piastują dzisiaj inne, wysokie stanowiska. Pozostaje pytanie, co dalej z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, lub jak pogodzić kierowanie NFOŚiGW i nowym resortem.

Nam pozostaje śledzić rozwój sytuacji i na bieżąco informować o postępie prac oraz weryfikować te doniesienia. Skład nowego rządu poznamy do końca tego tygodnia.

Opracowano na podstawie RMF24.pl

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia