Dobra wiadomość dla inwestorów! Jak Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na pytanie Anny Będkowskiej – redaktor prowadzącej GLOBEnergia podczas konferencji prasowej na farmie wiatrowej Jarocin-Koźmin – Program Mój Prąd będzie kontynuowany i prawdopodobnie zostanie rozszerzony o rozwiązania systemowe – m. in z pompami ciepła!

Jadwidze Emilewicz bardzo zależy na tym, by program był kontynuowany szczególnie, że większość inwestorów, którzy postawili na fotowoltaikę, jest również zainteresowana pompami ciepła. Właśnie dlatego trzeba wspierać połączenie tych rozwiązań, a Jadwiga Emilewicz chce wygospodarować na to specjalne fundusze. To zdecydowanie dobra wiadomość dla inwestorów, którzy stawiają na ekologiczne i efektywne energetycznie rozwiązania!

Mamy nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa pozwoli nam także wygospodarować środki na kontynuację programu, co więcej, chcielibyśmy go wzmocnić, bo wiemy, że pompa ciepła jest najczęściej następnym krokiem dla każdego kto ma na dachu instalację fotowoltaiczną – odpowiedziała na pytanie redakcji Jadwiga Emilewicz

Trudno zaprzeczyć, że połączenie fotowoltaiki z pompami ciepła jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań, dlatego dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy chcieliby połączyć obie instalacje, byłoby z naszego punktu widzenia szczególnie pożądane!

Pompy ciepła i wsparcie dla instalacji związanych właśnie z pompami ciepła powinny być moim zdaniem kolejnym krokiem i o taki dodatkowy program wsparcia będę zabiegać – dodała Emilewicz

Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej na farmie wiatrowej Jarocin-Koźmin, fot. GLOBEnergia

Ładowarki w Moim Prądzie – kolejne rozszerzenie programu?

Na początku czerwca Minister Klimatu Michał Kurtyka, zapowiedział, że w „Moim Prądzie” ma pojawić się opcja dodatkowego wsparcia na zakup przydomowych ładowarek do samochodów elektrycznych. W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się “Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji”, dzięki któremu możliwe będzie dołączenia dofinansowania punktów ładowania do programów priorytetowych NFOŚiGW, a w szczególności do programu Mój Prąd.

Do rozporządzenia dotyczącego programów wspierających zielone inwestycje ma zostać dołączony punkt o możliwości zakupu i instalacji w budynku mieszkalnym punktu ładowania wraz z niezbędną infrastrukturą. Punkt ładowania będzie musiał wykorzystywać energię elektryczną wytwarzaną przez prosumenta energii elektrycznej w instalacji OZE lub wykorzystującego energię elektryczną pobraną przez tego prosumenta z sieci dystrybucyjnej w ramach systemu opustów.

Według szacunków zawartych w Ocenie Skutków Regulacji, z rozszerzonego dofinansowania skorzysta około 10 tysięcy beneficjentów.

Redakcja GLOBEnergia