Enea pomoże łapać przestępców! Kolejne dwa elektryczne radiowozy przekazane Policji!

Nowoczesne elektryczne radiowozy zasiliły flotę Komendy Powiatowej Policji w Tucholi i Komisariatu w Strzelnie w województwie kujawsko-pomorskim. Samochody zostały przekazane podczas uroczystego apelu w Bydgoszczy. Fundacja Enea przekaże łącznie pięć pojazdów do wsparcia działań policyjnych. W jaki sposób pomogą policjantom?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Dwa elektryczne samochody przekazane funkcjonariuszom wpisują się w strategię rozwoju Grupy Enea, zakładającą zrównoważoną transformację energetyczną. Grupa planuje to zrealizować dzięki dynamicznemu rozwojowi OZE, ze szczególnym naciskiem na magazynowanie energii i elektromobilność.

“Bardzo dziękuję, że za pośrednictwem wsparcia Fundacji Enea możemy wesprzeć kujawsko-pomorską Policję dodatkowymi samochodami, które będą służyły mieszkańcom dwóch powiatów” - podziękował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Nowe radiowozy - parametry

Elektryczne radiowozy są nieoznakowane i służą jako pojazdy wsparcia operacyjnego. Wykorzystane baterie mają pojemność 50 kWh, a silniki rozwijają moc do 136 KM. Pełne naładowanie akumulatorów pozwoli na przejazd blisko 330 km. Zużycie energii wynosi 16,8 kWh/100 km. 

Pojazdy posiadają wiele nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a wśród nich: ABS, ESP, wspomaganie hamowania, kamera cofania i czujniki parkowania. Przekazane radiowozy posiadają także system rekuperacji, który odzyskuje energię podczas hamowania.

Opel E-Corsa przekazany przez Enea.
Źródło: Policja Kujawsko-Pomorska.

Gdzie trafiły nowe pojazdy policyjne?

Elektryczne radiowozy nie emitują bezpośrednio spalin i dwutlenku węgla. Są bezpieczne, a jednocześnie zapewniają dłuższe bezawaryjne użytkowanie. Działająca od 7 lat Fundacja Enea przekazała samochody nieodpłatnie. Jest to element działań Grupy w ramach realizowania założeń zrównoważonego rozwoju. 

Elektryczne pojazdy trafiają do komend położonych na terenie działania Enei Operator, czyli spółki z Grupy Enea odpowiedzialnej za dostawy energii elektrycznej. Z samochodu korzystają już także funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań-Grunwald. Kolejne dwa auta trafią do Wałcza i Gryfina.

“Samochody będą służyć nie tylko funkcjonariuszom dbającym o bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również mieszkańcom Tucholi, Strzelna i okolicznych miejscowości. Od wielu lat wspieramy inicjatywy społeczne, których celem jest budowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko i dbanie o bezpieczeństwo wspólnot lokalnych” – podkreśla Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A. 

Miejsca ochrony przyrody

Nowoczesne i elektryczne radiowozy zostały przekazane w miejsca, które nie są przypadkowe. Jeden z nich trafił do Tucholi, która leży w sąsiedztwie jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce i Parku Narodowego Bory Tucholskie.

“Bory Tucholskie to nie tylko płuca Polski, ale zielone płuca całej Europy” - zaznacza komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy, Piotr Leciejewski. 

Drugi samochód trafił do Strzelna. Jest ono położone w pobliżu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.  

“Możliwość pełnienia służby pojazdami elektrycznymi doskonale wpisuje się w trend elektromobilności, ochrony środowiska, dbania o czyste powietrze. To także dodatkowy element promocji polskiej policji, idziemy właśnie w tym kierunku” - powiedział Leciejewski. 

Nadinspektor Leciejewski zauważa, że Enea, tak samo jak policja, dba o bezpieczeństwo. Zwraca uwagę, że bez dostaw energii nie ma poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, jak i nie ma bezpieczeństwa gospodarczego. 

Źródło: Enea

Zdjęcie główne: Policja Kujawsko-Pomorska.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia