Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Czym jest Energa Living Lab?
 
To pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie innowacyjne laboratorium energetyczne tworzone przez i dla mieszkańców. W projekcie udział bierze 300 gospodarstw domowych z 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu. Mieszkańcy testują nowe technologie, dzięki którym mogą obniżać swoje rachunki za prąd i wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez redukcję emisji CO2. Ponadto 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych.
 
Projekt realizuje należąca do Grupy Energa spółka Enspirion. 
 
Wyniki badania monitorującego potwierdzają, że dzięki udziałowi w projekcie Energa Living Lab wzrosła wiedza uczestników na temat wykorzystania energii elektrycznej oraz ich świadomość ekologiczna. Aż 85 procent użytkowników Inteligentnej Sieci Domowej (ISD) przyznaje, że wie jak zużywać mniej prądu, a 77 procent deklaruje dalszą chęć zmiany swoich zwyczajów domowych, tak by dostosować się do testowanych taryf cenowych.
 
Jak powiedział Łukasz Korczyński, jeden z uczestników projektu:  „Po uruchomieniu systemu ISD zauważyłem zmiany. Cały czas je zauważam i są one coraz większe. W miesiącu sierpniu zaoszczędziłem 23 zł, a było to osiągnięte naprawdę małym kosztem. Wystarczy świadome stosowanie taryf cenowych i są widoczne rezultaty.”
 
„O innych zaletach systemu można przekonać się korzystając z naszej autorskiej aplikacji – Symulatora ISD – dostępnego na stronie internetowej projektu. Dzięki niemu każdy użytkownik może zobaczyć, jakie korzyści mógłby osiągnąć stosując inteligentne narzędzia w swoim domu oraz sprawdzić, jakie oszczędności uzyskałby korzystając z taryfy wielostrefowej.” – informuje Katarzyna Grzejszczak.
 
Źródło: ENERGA