Energa Operator przyłączył blisko 33 tys. mikroinstalacji PV w I półroczu 2021

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mikroinstalacja PV fot. Skeeze/Pixabay

Organizacja branżowa publikuje cykliczny raport “Rynek Instalacji PV - POLSKA ‘21”. Raport opiera się na danych przekazanych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. Kolejna edycja raportu stowarzyszenia pojawi się już wkrótce. Dane dotyczące przyłączeń instalacji PV przekazała już Energa Operator.

W pierwszej połowie 2020 roku Energa przyłączyła do swojej sieci 19 561 mikroinstalacji, w bieżącym roku ta liczba wzrosła o prawie 68 proc. i osiągnęła wartość 32 778 (225,25 MW).

Na obszarze Energa Operator w pierwszej połowie 2021 r. powstało również ponad 54 MW instalacji o mocy powyżej 50 kWp (małe, średnie i duże instalacje). Możemy zaobserwować utrzymujący się trend w którym znaczną część rynku stanowią mikroinstalacje prosumenckie - w I półroczu 2021 blisko 83 proc. mocy przyłączonej na obszarze operatora stanowią mikroinstalacje PV.

W pierwszym kwartale przyłączono do oddziałów Energa Operator instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy równej 119 MW, z czego aż 93,4 MW to mikroinstalacje. Natomiast w drugim kwartale moc nowo przyłączonych mikroinstalacji znacznie wzrosła i osiągnęła wartość blisko 162 MW.

Ponad 120 tys. mikroinstalacji PV w sieci Energa Operator

Jak czytamy na stronie SBF POLSKA PV, liczba wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci operatora wynosi 120 878 sztuk, a ich łączna moc to 885,36 MW (dane na koniec półrocza 2021 roku). 27 proc.  mikroinstalacji zostało przyłączonych w pierwszej połowie 2021 roku.

Prognozy na drugie półrocze 2021 roku

Jakie są prognozy na drugie półrocze 2021 roku? W zeszłym roku lepszym okresem dla rynku fotowoltaiki w Polsce był okres od lipca do grudnia. Stowarzyszenie prognozuje na podstawie danych przekazanych przez Energa Operator i przy założeniach, że w tym roku wystąpi analogiczny wzrost liczby instalacji względem analogicznego okresu z ubiegłego roku, iż w drugim półroczu można spodziewać się przyłączenia około 68 tys. nowych instalacji.

Źródło: SBF Polska PV

Zobacz również